Великобритания ще плати на Франция 577 млн. долара за три години, за да спира мигранти, пътуващи с малки лодки през Ламанша. Така тя ще помогне за финансирането на увеличени патрули, използването на дронове и център за задържане, пише Ройтерс.
На среща за възстановяване на отношенията след години на спорове заради Brexit британският премиер Риши Сунак и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че двете страни са се договорили да работят в по-тясно сътрудничество.
Сунак превърна спирането на пристигащите в страната хора с лодки в един от петте си приоритета, след като броят на мигрантите, достигащи до южното крайбрежие на Англия, нарасна до над 45 хил. миналата година, увеличение с 500% в последните две години.
"Време е за ново начало", заяви Макрон.
В рамките на новата сделка Великобритания ще помогне за финансирането на център за задържане във Франция, а Париж ще изпрати повече френски служители и ще използва модерна технология за патрулиране на плажовете в страната. Служители и на двете страни ще се стремят също да работят с представителите на държави по маршрутите, използвани най-често от трафиканти на хора.
Средствата ще бъдат предоставени на вноски, като французите ще отпуснат значително повече средства, съобщиха двамата ръководители.
"С Еманюел споделяме едни и същи вярвания. Престъпни банди не трябва да решават кой да влиза в страната ни. Няколко седмици след идването ми на власт договорихме най-голямата в историята сделка за малките лодки и днес отнасяме сътрудничеството си на безпрецедентно ниво, за да се справим с това споделено предизвикателство", заяви Сунак.
Отношенията между двете страни често се обтягаха, откакто Великобритания гласува за излизане от ЕС през 2016 г., но бяха затвърдени от подкрепата на страните за Украйна след нашествието на Русия.
Повече прочетете на Investor.bg
Снимка: БГНЕС
Медиците да пестят от сапун и тоалетна хартия
Костадинов: Срам ме е, че Коцев управлява Варна
Името на големия печеливш от войната с Иран е изненадващо
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса