България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Венеция Ангова: Цинично е да оставим хората да гладуват, грижим се за бюджета като родител

Договорихме 1 млрд. лв. повече по Плана за възстановяване, заяви депутат от "Продължаваме промяната"

06.06.2022 | 08:40 Редактор: Тодор Петров

В парламента ще бъде внесена актуализацията на бюджета. След експертния коалиционен съвет стана ясно, че няма да има увеличение на минималната работна заплата. Предвижда се нарастване на инфлацията до почти 11% и теглене на допълнителен дълг. 

"Очаквам сравнително добра приемственост в парламента. Технически актуализацията може да бъде приета в срок, ще направим всичко възможно", заяви в "България сутрин" Венеция Ангова, член на бюджетната комисия в парламента и депутат от "Продължаваме промяната".

"Минималната работна заплата няма да се повишава, защото живеем в безпрецедентни времена. Трябва да бъдем разумни и да имаме възможност да сме гъвкави в управлението на финансите. Имаме желание минималната работна заплата да се повишава в бъдеще, но това следва да бъде обвързано с производителността на труда. Иначе има риск да се получи стагфлация", обясни тя.

Новият държавен дълг, който е заложен, е за 3 млрд. лв. Венеция Ангова посочи, че държавата в момента управлява бюджета с грижата на родител. 

"Представете си, че в бъдеще на вашето дете му предстои да запише хубав университет и това ще струва много пари. Вие очаквате в бъдеще таксите да се повишат. Не е ли по-добре сега да финансирате тези такси, когато цените са по-достъпни. Очакваме да се повишат лихвените проценти в Европа - до 3% в САЩ и до 2,5% в Европа. Грижовният родител следва да предвиди тези обстоятелства", каза още гостът на Bulgaria ON AIR.

Предвижда се с новия дълг да бъдат погасени предварителни, префинансирани плащания по предходни кредити. 

"Икономическият растеж ще се стимулира от потребителското потребление и публичните инвестиции. Държавата е успяла да договори 1 млрд. лв. повече още в първия транш по Плана за възстановяване и устойчивост", изтъкна Ангова.

И добави, че се предвиждат конкретни проекти за реформа в администрацията и подпомагане на бизнеса. Ангова отбеляза, че в страната има сериозно повишена данъчна събираемост.

По думите ѝ антикризисните мерки на правителството не са проинфлационни, защото се запазва съотношението на дефицита. 

"Би било цинично да оставим хората да гладуват и да не предприемаме мерки. Част от мерките са насочени към всички. Нулева ДДС ставка за хляба ще бъде за всички, но увеличението на пенсиите ще бъде за възрастните хора. Подпомагането с 25 ст. на литър ще се дава за горивата без добавки - един по-богат човек няма да може да се ползва от тази мярка", разясни Ангова.

Целим хората да могат да се справят с микса от кризи и да реализираме инвестициите - краткосрочно да подобрим начина на живот, завърши депутатът от "Продължаваме промяната".

Гледайте целия разговор във видеото. 

Необходимо ли ни е еврото и кой трябва да реши за приемането му?

Час по-скоро трябва да приемем еврото, само правителството може да вземе експертно решение.
18%
Нямаме никаква нужда от еврото, ще търпим само негативни при влизане в еврозоната.
50%
Българските граждани трябва да решат чрез референдум дали и кога да въведем единната европейска валута.
23%
По-скоро трябва да го приемем, но по примера на Румъния да отложим с няколко години решението.
9%
Не мога да преценя.
1%
Общо 1404 гласа

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК