Реализацията в живота е право на всеки млад човек и потенциалът трябва да се подкрепя. Това показва филмът "Социално силните" за будните умове, излезли от школата на учителя по физика Теодосий Теодосиев.
"Направихме филма, за да повлечем крак. Ние сме повече в срещи със социално силни, които са измамници и взимат от обществото. Нашите социално силни са тези, които искат да дадат енергия на обществото. Днешните социално силни са владетели на хората, а не владетели на себе си", каза режисьорът Николай Василев в "България сутрин".
Той уточни, че не става дума за филм за физика и физици.
"Това е споделяне за различен начин на мислене и живеене - да видиш успеха през познанието, а не през спекулацията и хитруването. Формулата на Тео е жертва. Имаме нужда от хора, които да осъзнават мисията си и да се жертват за другите. Искаме да ги изкараме на светло и да дадем повод за вдъхновение. Искаме да покажем, че някой може да успее като учи", обясни Василев.
Режисьорът отбеляза, че една от тезите на герой във филма е, че трилионерите на бъдещето ще са физици и математици.
"Тео ги учи да катерят баири. Той е разказвач и ги учи на изкуство, на философия, кара ги съвсем физически да качват върхове", загатна още Василев.
Режисьорът уточни, че става въпрос за хора, които са извели себе си като личности и имат съзнание на отговорност, че трябва да помогнат на другите. Има нужда от приноса на гения, изтъкна той.
Продуцентът Николай Тодоров коментира пред Bulgaria ON AIR, че тези българи ги има, но те не са хора, които търсят популярност.
"Те са достатъчно уверени и нямат нужда да се показват. Те са истинските инфлуенсъри и нещата, които правят, ще ни влияят пряко. Намерили са смисъл в живота си и нямат нужда да печелят лайкове и всеобщо одобрение. Нямат нужда от валидация", разясни той.
"Ние в България не подкрепяме таланта. Ние успяваме ли да се организираме като общество така, че те да са полезни и на нас? Те за себе си ще се оправят. Те не са напуснали България, всеки един е свързан, те са мрежа за взаимопомощ. Какво правим като общество, за да не са тези хора в чужбина. Трябва да създадем условия този талант да е полезен на всички хора", подчерта Тодоров.
По думите му тези учени дърпат цялата цивилизация напред, а филмът може да научи хората да мислят с по-дълга мисъл.
"Ако научим урока, че ако всички се подкрепяме един друг - всички ще растем, това ще е достатъчно. Хората си представят, че средствата ще им донесат щастие - това не е така. Логиката е повече хора да са пълни отвътре с мисъл, за да живеем в общество, в което хората не са един срещу друг", убеден е Тодоров.
Сърбия предаде Стоян Мавродиев на българските власти
"Мантинелите са като гирлянди за ТИР": Експерти с остри критики
Как Cash Credit улеснява достъпа до бързо финансиране?
Дългоочаквана среща: Арчи и Лилибет отново прегърнаха крал Чарлз
ЕС развива извънболничната грижа, България - болниците
Как да обличаме бебето в горещите летни дни?
Кои лекарства нарушават терморегулацията на тялото в жегите?
България и Германия обсъдиха партньорство за модерно и дигитално здравеопазване
Тиранозавър Рекс от Южна Дакота може да счупи рекорди на търг и да изчезне завинаги
Защо юли е месецът на пеперудите?
Има ли живот на Gliese 3378b: Уникална суперземя на 25 светлинни години от нас
Седем години в Космоса: Какви открития направи руската обсерватория „Спектър-РГ“
Спипаха четирима дрогирани или пияни водачи през уикенда във Варна
Ремонти затварят част от ключови булеварди и улици в центъра на Варна
Спипаха четирима крадци за няколко дни във Варна
4 пътнички пострадаха при 4 катастрофи през уикенда във Варненско
Внимание! Отново късат уши за обеци във Варна
Ericsson предупреди за натиск върху маржа през настоящото тримесечие
ЦИЕ запазва перспективите си за растеж въпреки фискалните и геополитическите предизвикателства
Bosch започва производство на мостри в първия си завод за чипове в САЩ
Износът на Китай през юни е нараснал с най-бързия си темп от 2021 г. насам