Апарат на НАСА ще започне да снима ледения свят Плутон, след като за 9 години измина 5 милиарда километра, за да се приближи до далечната планета, съобщава BBC.
Мисията до Плутон представлява първата възможност за изучаване от близо на малкия свят.
Снимките ще позволят на New Horizons да се позиционира за близко прелитане край Плутон по-късно тази година.
Тъй като апаратът все още се намира на 200 милиона километра от планетата, на първите снимки Плутон ще е едва различим– просто едно петънце на фона на звездите.
Близкото прелитане на New Horizons край Плутон ще се случи на 14 юли. Тогава обаче скоростта на апарата ще е доста висока – 14 километра в секунда, така че навлизане в орбита около планетата няма да е възможно.
Най-близката точка на доближаване е планирана за 14:50 българско време на 14 юли. Тогава New Horizons ще е на 13 695 километра от повърхността на планетата.
Плутон е открит от астронома Клайд Томбау на 18 февруари 1930. Планетата е кръстена на римския бог на подземния свят.
На разстояние 5,9 милиарда километра от слънцето една година на Плутон се равнява на 248 земни години.
Измерването на диаметъра на планетата е трудно, но се предполага, че той е около 2300 километра.
Плутон е скалист леден свят, който има тънка азотна атмосфера, която понякога изчезва почти напълно.
Плутон е последната от 9-те „класически” планети, до която ще се приближи космически апарат от земята.
През 2006 малкият свят беше лишен от титлата планета и вместо това сега астрономите го определят като „планета джудже”
Визитата на New Horizons може да донесе и изненади. Възможно е около планетата да има повече луни от 5-те, които са идентифицирани досега и вероятно дори пръстени, като тези около Сатурн и Юпитер.
В момента Плутон се намира на 5 милиарда километра от Земята.
След като New Horizons премине покрай планетата, апаратът ще бъде насочен към още по-далечен обект в Пояса на Кайпер – отдалечен район отвъд орбитите на основните планети в Слънчевата система.
Учените предполагат, че в този район може да има много хиляди малки планети с размерите на Плутон, някои от които могат да са дори с размерите на Марс или Земята.
Първите снимки на Плутон ще достигнат Земята най-късно във вторник. На тях ще могат да се различат Плутон и неговата луна Харон.
Температури от 40 градуса и нови пожари в Гърция
Земеделци искат: Контрол на плодове и зеленчуци по границите и в магазините
Мицкоски: Коридор №8 между България и Северна Македония става реалност
Кардиолог за жегите: Приемайте течности, охладена вода, без много лед
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
FDA одобри Еnlicitide decanoate: Революционна перорална терапия за висок холестерол
Болест на Бехтерев – как храненето може да подпомогне контрола на заболяването?
МЗ предлага три главни дирекции да поемат дейностите на 28-те РЗИ
НАСА сглоби модулите на кораба „Орион“ за мисията „Артемис III“
Откриха атмосфера на екзопланета, подобна на Земята: Има ли там извънземен живот?
НАСА ще излъчи 3 „космически разходки“ през август: Първата е днес
Вижте Слънцето както никога досега с най-детайлните изображения в историята
Футболен национал на Уганда загина след нападение
Кръвният център във Варна с кампания заедно с фолклорни клубове
НАП: Всяко трето проверено заведение по Черноморието е с нарушения
Спартак обяви продажбата на свой футболист в елита на Катар
Стотици трудови инциденти у нас са свързани с работата в жегите
Компенсациите заради американските мита помогнаха на Nintendo да отчете силна печалба
Кевин Уорш трябва да даде някои обяснения
Мартин Захариев: ЕС ще затегне правилата за достъп до личните данни за AI