Българите заемат предпоследното място в класация за количество бензин, което могат да си купят с една средна работна заплата. Проучването е сред държавите от ЕС.
Анализът е на Института за пазарна икономика. Сравнени са цените на масово използвания бензин А-95 в страните от ЕС, предоставяни от ЕК към началото на четвъртата седмица на май 2022 г. с последните достъпни данни за средния разполагаем доход на лице от домакинство. Комбинирането на двата индикатора позволява да определим покупателната способност на доходите на домакинствата изразена чрез количеството гориво, което те могат да си позволят в отделните страни.

Лице от домакинство у нас може да си купи 313 литра бензин А-95, след нас са само румънците с 248 литра. На върха на класацията са Люксембург (1993), Австрия (1360) и Ирландия (1318).
Те държави съчетават относително високи доходи и ниски цени на горивата в сравнение с останалите европейски държави.
Между отделните страни в ЕС има и значителни разлики в ценовите равнища въпреки прилагането на обща акцизна политика и минимални ставки. Към началото на седмицата най-ниските цени са били в Унгария (1,25 евро/литър) и Малта (1,34 евро/литър), но и двете страни имат специални режими, които регулират цените на горивата за крайните потребители. В страните с най-високи цени те са почти двойни – 2,37 евро/литър във Финландия и 2,32 евро/литър в Дания.

Анализът на ИПИ показва, че със заплатата преди година българинът е можел да си купи със 162 литра бензин повече, отколото е покупателната му способност в момента.
Четете повече по темата в investor.bg
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Йордан Малджански: Храната е инвестиция в бъдещето на нацията
САЩ не могат да наложат волята си на Иран
България е била сред водещите държави по монетосечене
Катя Ивкова пое здравното министерство
Антония Ташева: С диагнозата лупус дойде облекчението и доказателството, че не съм „симулантка“
Системен лупус - кои органи може да засегне?
Проф. Иван Дечев: Честото нощно уриниране може да се дължи на доброкачествена простатна хиперплазия, но и на други причини
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
Как да изберете правилните гуми, за да намалите разхода на гориво
Колата помни всичко за собственика си
Прожектират филм за годишнината на ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ – Варна
Илин Димитров започна проверка в Министерството на туризма
Още два медала за България от Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Alphabet е напът да стане най-голямата компания в света благодарение на изкуствения интелект
Как ликвидността движи пазарите
Голям център за данни на Microsoft в Африка се бави заради искане за гарантирани плащания
Трима души загинаха при руски удари в Югоизточна Украйна въпреки примирието