Какви мерки трябва да предприеме страната ни по отношение на войната и докъде е готов да стигне Путин?
"Картината се усложнява. Вероятно следващите санкции отново ще дадат отражение, никой не може да предскаже до какви мерки може да се стигне в тази война. Засега нямаме достоверна информация какво точно се случва и какви сражения се водят", посочи журналистът проф. Валерий Тодоров в студиото на "България сутрин".
"Заплахата за националната сигурност е терминология, която не може да бъде извлечена от нормативната уредба на България. За някои националните интереси са да сме с Русия, за други със САЩ, за трети с ЕС. Време е да спрем да гадаем какво ще направи Путин, а да се опитаме по всякакъв начин да концентрираме нашите усилия на национално и междусъюзническо ниво. Трябва да се вземат всички възможни мерки в две посоки - за по-бързо приключване на войната и за възстановяването след нея", заяви бившият военен министър Николай Свинаров.
По думите на проф. Тодоров трябва да се проследят тенденциите, да се търси информация от другите служби какво се случва зад кулисите на тази война и трябва да се обърне повече внимание на армията.
Според него е време да имаме военно-политическа доктрина.
"Трябва да определим какви отбранителни системи са ни необходими, какви са реалните рискове в региона, отчитайки въоръжението и заплахите в по-близък или далечен план. Не бива да се подценяват рисковете", допълни проф. Тодоров.
"Не може България да бъде заобикаляна поименно в ангажименти като държава членка на НАТО, когато става дума за общи инициативи. Както сме закъснели с подготовката на населението в някакъв тип военни операции, ако не във война. Така сме закъснели и с вземането на политическите решения. Необходима е подготовка на населението, но не само военнотехническа, не само санитарна, но и политическа", изтъкна Свинаров пред Bulgaria ON AIR.
Мнението на проф. Тодоров е, че трябва да се водят преговори и да се търсят всички дипломатически канали, за да се опита да се възпре ескалацията.
"Колкото повече сили, време и жертви се ангажират в тази война, толкова по-трудно после ще се преговаря", смята той.
Професорът каза, че до бежанска вълна от Русия може и да не се стигне, защото страната смята да затвори границите за потенциалните мигранти, но бежанският проблем в България е сериозен и той ще се разширява.
Николай Свинаров заключи, че не можем да си позволим на мигранта да даваме по-добри условия, отколкото на българския пенсионер например.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Почина 14-годишното момиче, пострадало тежко при катастрофата край Мъглиж
Пеканов: Целта е възможно най-много средства по ПВУ да бъдат разплатени до 31 август
Милиарди изтичат от Русия, бизнесмените ги е страх от конфискация на активите
Животът на 4 зодии става много по-лесен до края на 2026 г.
Отражение на високите температури върху бременността
Защо болестта на Паркинсон и деменцията изискват повече внимание през жегите?
Кога онлайн консултацията със специалист може да ни спести време и излишно притеснение?
Секс на плажа и с какво трябва да се внимава?
Микропластмасата в кръвта е свързана със сериозен риск от сърдечни заболявания
Археолози откриха римски град, останал скрит под блато в Швейцария 2000 години
Ще се превърне ли Титан в космическа „бензиностанция“
Мистериозна ос във Вселената съвпада със Слънчевата система: Никой не знае защо
Този уикенд ни очаква горещо време, но температурите на Балканите ще бъдат поносими
Какво казват чуждестранните туристи за българското Черноморие през 2026 година
Два инцидента с мотоциклетисти във Варненско за денонощие
Кметът на "Аспарухово" с важно съобщение към жителите на района
Варненският ручбан – атракцията, която е събирала летовници още през 1929 г.
Промените в Изборния кодекс минаха на първо четене в Народното събрание
Бумът на печалбите на Wall Street кара Европа да преразгледа банковите си регулации
Франция предлага строги икономии за повечето министерства в бюджета за 2027 г.
ВиК холдингът промени ръководството на „ВиК” Бургас
преди 3 години