Министерството на здравеопазването създаде специализиран сайт за имунизациите в България. Той бе представен по време на семинар за журналисти "Ваксини и ваксинопрофилактика".
"В българското общество се очертават пет клъстера в отношението към ваксините. Около 25% са твърдите привърженици на ваксините, около 20% са скептици, които могат да бъдат повлияни чрез целенасочени послания и едва около 12% са твърдите антиваксъри". Това заяви заместник-здравният министър доц. Михаил Околийски.
"Българският антиваксър с 15% представителност, вдига шум като за 115%. Нашето оръжие да се борим с това, за съжаление не е науката. Решението дали да се ваксинираш е емоционално, а не рационално. Хората трябва да разберат, че ваксинацията е за тяхно добро - разберат ли го, те ще го направят", посочи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, цитиран от БГНЕС.
За целите на новия сайт на МЗ е използвана платформата "Плюс мен" - https://plusmen.bg/, която беше пусната по време на пандемията, за да предоставя информация за ваксините срещу Ковид-19.
Актуализираният портал представя данни за задължителните и препоръчителни имунизации, всяко едно от заболяванията, срещу които са насочени ваксините, както и Националните програми за ваксинация, които се реализират в България. В сайта могат да бъдат намерени отговори на най-често задаваните въпроси и опровержение на най-разпространените митове, свързани с ваксините.
На семинара бе представено и проучване на УНИЦЕФ по поръчка на Министерството на здравеопазването "Нагласи към прилагането на българския имунизационен календар при деца". Според резултатите 61% от родителите на деца до 4 г., са в подкрепа на задължителните ваксини и биха поставили всички и дори допълнителни ваксини. По отношение на общопрактикуващите лекари, 83,7% от тях се обединяват около мнението, че ваксините от имунизационния календар на децата на възраст от 0 до 6 г. трябва да останат задължителни.
По време на семинара д-р Кремена Пармакова, Дирекция "Опазване на общественото здраве и здравен контрол" към МЗ обяви, че вече е започнало приложението на новата ваксина - Gardasil 9 по Националната програма за профилактика на рака на маточната шийка. Така момичета от 10 навършени до 13 години 11 месеца и 29 дни, могат да получат безплатно ваксина срещу човешки папилома вирус (HPV). За изграждане на ефективна защита е необходимо да се поставят две дози. Досега по Програмата се осигуряваха безплатно ваксините Gardasil.
"Всяка трета жена в България между 14 и 55 г. е носителка на HPV инфекция", посочи д-р Пармакова и допълни, че най-сигурният начин за превенция срещу човешките папилома вируси, е ваксинацията.
На коя дата България трябва да празнува своя национален празник?
Снимка: БГНЕС
Веласкес за AS: Бяхме най-добрите, чакаме Шампионската лига
Истината за армията ни: Изоставане, недоверие, липса на офицери и войници
В кадър: В Паталеница завъртяха стотици чевермета
Опашки за Салвадор Дали се извиват в Перник
Алергии след 40 - когато менопаузата и стресът „включат“ имунната система на пълни обороти
Хирургично лечение на рак на простатата - обзор на хирургичните техники
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Класическата теория за произхода на Луната е изправена пред нови противоречия
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Какви пожелания отправиха политиците за Деня на храбростта и Българската армия
Новите бойни самолети F-16 Block 70 прелетяха над София за 6 май
Петролът продължава да поевтинява на фона на "напредък" на мирните преговори между САЩ и Иран
AI променя военното обучение във ВВМУ Варна
Командирът на ВМС: Борбата с мините в Черно море изисква високотехнологични решения
Южнокорейският Кospi достигна нов рекорд с подкрепата на Samsung
Американският регулатор предлага корпоративните отчети да са на половин година
Какво може да се очаква от следвоенното възстановяване на финансовия сектор на Украйна?
Тръмп прекратява временно операцията по ескортиране на кораби през Ормузкия проток
преди 2 години