Часове след като Пакистан започна военна операция срещу Индия, двете страни се договориха за пълно и незабавно прекратяване на огъня. Това потвърди и американският държавен глава Доналд Тръмп. Напрежението между двете държави ескалира след взаимни атаки и сблъсъци от сряда насам.
3 дни след индийските атаки - Пакистан се зарече да отговори на нападенията.
Така Пакистан обяви военна операция над Индия. От там твърдят, че е започналата офанзива е в отговор на изстреляните от Индия ракети по три пакистански въздушни бази, включително една в близост до столицата Исламабад. Пакистанските атаки бяха отправени срещу индийския регион Джаму, където петима души са убити.
"Пакистанската армия продължително атакува западните ни граници. Напада ни с дронове, далекобойни оръжия и боеприпаси. Индия неутрализира много удари, но от Пакистан се опитаха да навлязат във въздушното ни пространство на 26 места", посочи полковник София Куреши от индийска армия
Потвърждение от външните министри на двете страни
"Индия и Пакистан се договориха за спиране на огъня и военните действия. Индия поддържаше безкомпромисна позиция срещу тероризма във всичките му форми и проявления. И ще продължи да го прави", заяви министърът на външните работи на Индия Субраманям Джайшанкар.
"Пакистан и Индия се споразумяха за прекратяване на огъня с незабавно влизане в сила. Пакистан винаги се е стремял към мир и сигурност в региона, без да прави компромис със своя суверенитет и териториална цялост", декларира министърът на външните работи на Пакистан Ишак Дар.
Потвърждение дойде и от американския президент Доналд Тръмп.
"След дълга нощ разговори с посредничеството на Съединените щати, имам удоволствието да съобщя, че Индия и Пакистан се споразумяха за пълно и незабавно прекратяване на огъня. Поздравления за двете държави за използването на здрав разум и интелект. Благодаря ви за вниманието към този въпрос!"
Двете страни са в дългогодишен спор за границата Кашмир. Конфронтацията между Индия и Пакистан причини смъртта на над 60 цивилни от сряда насам.
Вижте повече в репортажа.
Кьовеши: 24 независими прокурори от ЕС единодушно установиха, че Теодора Георгиева е извършила недопустими нарушения
Спецов: "Лукойл" е предявил иск за 3 млрд. евро срещу България
DARA лети към България, вижте парти кадри от самолета (ВИДЕО)
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посреща DARA (НА ЖИВО)
Какво време ни очаква в понеделник?
Рибар е с опасност за живота, след като докосна с въдицата си контактната електрическа мрежа на БДЖ
Борисов: Мерките на Радев за цените няма да сработят (ВИДЕО)
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май