България сутрин

Начален часВсеки делник от 9:30 часа
още

Кърмата е съвършената храна за новороденото

Поне около 3-4 хил. акушерки липсват, алармира Ева Павлина

05.08.2025 • 10:46 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

От 1 до 7 август отбелязваме Световната седмица на кърменето, като мотото тази година е "Да подкрепим кърменето за по-здрава планета".

"Кърмата е съвършената храна за новороденото. Съдържа, освен хранителни вещества, и имуноглобулини, защитни фактори, антитела, предпазва стомашно-чревния тракт. По време на кърмене се отделя окситоцин както в организма на майката, така и в организма на бебето", каза акушерката Ева Павлина в предаването "България сутрин".

По думите ѝ кърменето защитава бебето не сам до момента, в който то се кърми, но и след това. Препоръките са кърменето да продължи до 2-годишна възраст, но повечето майки масово спират около годинката на детето.

"Капацитетът на бебешкия стомах е около 5-7 милилитра. Коластрата в началото е напълно достатъчна. Храненето се случва често - през час, час и половина, когато бебето пожелае. Кърменето е хубаво да е на поискване. Мит е, че жените с малък бюст не произвеждат достатъчно кърма. Има варианти и за жените с гръдни импланти да кърмят", обясни Павлина пред Bulgaria ON AIR.

Тя отбеляза, че съществува банка за донорска карма в София и майките, които искат да хранят децата си с карма, но не могат, имат възможност да се обърнат към тази банка.

"Има донори. Трябва да се спазва абсолютна стерилност", уточни акушерката.

Раждането е емоционален акт

Павлина подчерта, че раждането е не само физиологичен процес, а и дълбоко емоционален акт.

"Истината е, че много често раждането се съпътства с негативни емоции - страх, уплах, тревожност. Много е важна психологическата подкрепа. Тревожността при жените се появява при 70-80%. Не всяка тревога е следродилна депресия. Ролята на близките е много важна", добави гостът.

Има все повече организации и частни консултанти, към които жените могат да се обърнат, но е хубаво повече акушерки да бъдат обучени и да съдействат в старта на кърменето.

"Поне около 3-4 хил. акушерки липсват. Системата се крепи на пенсионери и такива, които ще стават", алармира Павлина.

Гледайте целия разговор във видеото.

Снимка: Freepik


  • Последни
  • Четени
България сутрин виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички