Мащабен проект за над 3,5 млн. евро: Започва реконструкцията на паметника "Бузлуджа"

Готовият проект на МРРБ предвижда пълна подмяна на прозорците и укрепване на конструкцията

21.06.2026 • 14:55 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Стартират реалните дейности по консервацията на монумента "Бузлуджа". Проектът, който е на стойност за над 3,5 млн. евро, предвижда през следващите три години да се предприемат ключови мерки за трайното опазване на емблематичната сграда.

Основните усилия ще бъдат насочени към спиране на разрушителните процеси, породени от метеорологичните условия. Планираните ремонтни дейности включват изграждането на изцяло нов покрив и подмяна на прозорците, което да осигури дългосрочна защита на паметника.

Крайната цел на мащабната инвестиция е не просто да съхрани историческия обект, но и да му вдъхне нов живот, превръщайки го в атрактивна туристическа дестинация и в сцена за различни културни събития.

Сътрудничество в името на културното наследство

"Дом паметник "Бузлуджа" е един от основните ми приоритети като областен управител, тъй като по него имаме готов, сигурен проект от Министерството на регионалното развитие. Участваме трима партньори - Община Казанлък, проект "Бузлуджа" и ние от областна администрация като водеща организация", коментира областният управител на Стара Загора доц. д-р Калоян Дамянов.

"Предстои да бъде реконструиран паметника, като основната идея е да се осъществи ремонт на покрива и съответно на прозорците към сградата. Идеята е тя да се заздрави и в бъдеще да се развие като място за събития, в което се съхранява и културното наследство", допълни той.

Снимка: БГНЕС


19
21 rate up comment rate down comment 5
Toni Ivanov
преди 2 дни
Тази идея е добра,но би трябвало да се отложи във времето,щом няма пари в бюджета. След като се реконструира трябва да има охрана,защото този обект е в това съснояние не само от времено,а и благодарение на вандали. Сигнализирай за неуместен коментар
18
16 rate up comment rate down comment 28
DT
преди 2 дни
Вътре в паметника да се изгради черна стена и на нея със златни букви да се напишат имената на жертвите на комунистическия терор о отсреща да се поставят снимките на техните палачи! Сигнализирай за неуместен коментар
17
34 rate up comment rate down comment 9
Чичо от село
преди 2 дни
Ако не бяха сините болшевики досега това съоръжение щеше пет пъти да се изплати от туристи и филмови компании.Отделно че е архитектурен шедьовър. Сигнализирай за неуместен коментар
16
32 rate up comment rate down comment 6
анонимен
преди 2 дни
Аз гледам от друга гледна точка, че това е нещо атрактивно и интересно и ще привлича туристи в него район. Сигнализирай за неуместен коментар
15
30 rate up comment rate down comment 6
анонимен
преди 2 дни
Това е архитектурен шедьовър, да го ремонтират и превърнат в атракция за туристи, те и без това го посещават туристи, а разни чуждестранни певци, си правиха клиповете там. Сигнализирай за неуместен коментар
14
25 rate up comment rate down comment 7
Моше
преди 2 дни
На кого е нужен пилона на Рожен ?Абе тоя другар Ован Таков защо не казва как по другарски се раздадоха милионите на държавата ,как тогава се родиха сегашните олигарси ,по почина на съветската перестройка и съветските кооперативи как Огнян Дойнов замина за силиконовата долина с ,,другагските "милиони ?Защо тогава не ви избихме вашта мама, както братята ромънци направиха с другаря Чаушеску ,сега нямаше да има разрушени ТКЗС -та и заводи ,както в Чехия и Полша .За всичко е виновна БКП Сигнализирай за неуместен коментар
13
7 rate up comment rate down comment 18
Йордан Йорданов
преди 2 дни
Върла грозотия Сигнализирай за неуместен коментар
12
15 rate up comment rate down comment 9
Капачки за бъдеще
преди 2 дни
Ще продължаваме да събираме капачки за кувьози и детски линейка. За тях пари няма, за глупости има... Сигнализирай за неуместен коментар
11
12 rate up comment rate down comment 10
Оцелял от СДС-Чумата
преди 2 дни
Замислям се, как преди 30г. СеДеСе-*** не се сети да рязкости до основи и тази сграда, за да и взема арматурата за скрап, както извади тръбите из под земята на АПК-тата и ТКЗС-тата, напояващи плодородните ни полета, а само вандалиса тази сграда? Сигнализирай за неуместен коментар
10
16 rate up comment rate down comment 12
Р.Овч
преди 2 дни
Абе другарите що не направят по едно дарение и парите за ремонта на тази грозотия ще са събрани!Все пак пред годините много пари окрадоха от нас обикновените хора! Сигнализирай за неуместен коментар
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички