Мащабен проект за над 3,5 млн. евро: Започва реконструкцията на паметника "Бузлуджа"

Готовият проект на МРРБ предвижда пълна подмяна на прозорците и укрепване на конструкцията

21.06.2026 • 14:55 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Стартират реалните дейности по консервацията на монумента "Бузлуджа". Проектът, който е на стойност за над 3,5 млн. евро, предвижда през следващите три години да се предприемат ключови мерки за трайното опазване на емблематичната сграда.

Основните усилия ще бъдат насочени към спиране на разрушителните процеси, породени от метеорологичните условия. Планираните ремонтни дейности включват изграждането на изцяло нов покрив и подмяна на прозорците, което да осигури дългосрочна защита на паметника.

Крайната цел на мащабната инвестиция е не просто да съхрани историческия обект, но и да му вдъхне нов живот, превръщайки го в атрактивна туристическа дестинация и в сцена за различни културни събития.

Сътрудничество в името на културното наследство

"Дом паметник "Бузлуджа" е един от основните ми приоритети като областен управител, тъй като по него имаме готов, сигурен проект от Министерството на регионалното развитие. Участваме трима партньори - Община Казанлък, проект "Бузлуджа" и ние от областна администрация като водеща организация", коментира областният управител на Стара Загора доц. д-р Калоян Дамянов.

"Предстои да бъде реконструиран паметника, като основната идея е да се осъществи ремонт на покрива и съответно на прозорците към сградата. Идеята е тя да се заздрави и в бъдеще да се развие като място за събития, в което се съхранява и културното наследство", допълни той.

Снимка: БГНЕС


29
7 rate up comment rate down comment 19
Патриот
преди 1 ден
Тези пари ще отидат на вятъра. Това комунистическо недоразумение никога няма да генерира печалба. И след ремонта ще му осигурят бюджет който също ще е на загуба и ще го плащаме ние отново но някой ще напълни банковата сметка. Сигнализирай за неуместен коментар
28
8 rate up comment rate down comment 20
Димитър
преди 1 ден
Как може да се отделят от бюджета толкова милиони за едно комунистическо капище?!... Никому ненужно! И после парите все не стигали за други съвсем по-рационални неща... Сигнализирай за неуместен коментар
27
9 rate up comment rate down comment 9
До Чичо от село
преди 1 ден
Ей, чичо, ти още ли не си разбрал, че НЯМА ВРЪЩАНЕ НАЗЯД?! Сигнализирай за неуместен коментар
26
9 rate up comment rate down comment 14
Познат
преди 1 ден
Кусур ви е да ремонтирате този комунистически символ, 3,5 милиона могат да отидат за болни деца, стари хора, но...не, *** ще радваме Сигнализирай за неуместен коментар
25
11 rate up comment rate down comment 6
Хо Хо
преди 1 ден
А какво правим с тази които го разрушиха??? Сигнализирай за неуместен коментар
24
11 rate up comment rate down comment 4
Дедо
преди 1 ден
Защо всички ние трябва да плащаме за лудостта на ***. Нека те да платят масрафа . Нали те образа България. Техните бизнес крадци да плащат. Сигнализирай за неуместен коментар
23
12 rate up comment rate down comment 1
Мунчо
преди 2 дни
Ами то имаше май реални проекти от частни инвеститори ,в смисъл като туристическа атракция ..Ама в годините поради бюрократични глупости...Като е символ на една Епоха един умен инвеститор би го направил нещо като Музей на Социализма Сигнализирай за неуместен коментар
22
11 rate up comment rate down comment 26
Калош
преди 2 дни
Комунистическите капища са проклятие за България.Те стават само за настилка на стари пътища Сигнализирай за неуместен коментар
21
13 rate up comment rate down comment 28
RW231621
преди 2 дни
Защо с държавни пари,т.е. с мои ,аз мразя комунизма и с червата си. Сигнализирай за неуместен коментар
20
11 rate up comment rate down comment 16
Пламен
преди 2 дни
Да му сложат двигател и айдеееее Сигнализирай за неуместен коментар
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички