Близо 8 часа продължиха дебатите по вота на недоверие към кабинета, внесен от най-голямата опозиционна група - ГЕРБ-СДС. Той ще бъде гласуван утре след 19 ч. в парламента.
Обсъждането на вота започна с призив.
"Нека днес аргументите да победят политиканстването", каза зам.-председателят на НС Мирослав Иванов.
Премиерът обяви - промяна в състава на коалицията има, но в приоритетите - не.
"Това правителство няма да разреши да се краде. Утре трябва да направите вашето решение", заяви Кирил Петков.
Фраза, изречена от вицепремиера и министър на финансите Асен Василев, разбуни духовете в парламента: "Това, което чувам, е икономическа философия, която, ако мога с едно изречение да обобщя е "Да го духат бедните".
Последва бурен дебат с лични нападки и компроматна война между бившите партньори.
"Истинската причина за този вот на недоверие са 4 човека, които не са тук. Бойко Борисов се страхува, че правосъдието ще дойде и до него", коментира Петков.
"Оттегленото доверие е заради двама човека - Кирил Петков и Асен Василев", отсече Тошко Йорданов от ИТН.
Споровете продължиха на тема пари и обвинения в задкулисни договорки.
"Във вашия кабинет вие ми казахте: Не искам, ако падне кабинетът, онзи в отсрещната сграда да се разплаща с фирмите", цитира разговора си с премиера Гроздан Караджов.
"Когато попитах Слави Трифонов "защо 40%, а не 10, той ми каза: Ти нямаш проблем с Караджов, а с мен, защото г-н Караджов е брокер", отговори премиерът.
"Не очаквах такъв тон на дебатите, гледаме лекьосаните парапети на властта", заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ.
"Мотивите за искания вот на недоверие са шизофренични, а водената дискусия за финансова и икономическа политика е формална", отвърна министърът на икономиката Корнелия Нинова.
Лидерът на ДПС нападна премиера.
"Когато клетвопрестъпник и нарушител на Конституцията казва лъжи, най-малкото, което трябва да направите, е забележка", призова Мустафа Карадайъ.
По време на обсъждането не липсваха и спорове между бивши съпартийци. В защита на кабинета се изказаха и повечето министри дошли в залата.
Вижте повече в репортажа на Виктор Дремсизов и Тереза Кънчева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Посмъртно: Михаил Белчев получи голямата награда „Христо Г. Данов“
Втори успех: Григор победи Циципас в София
Емили Ратайковски посреща 35 г. по изрязана рокля
Самолетът на папата се повреди на Канарските острови, изпратиха му друг
Започва кампанията „Седмица на отворените врати” за туберкулоза
През 2025 година ЕМА има рекорден брой одобрени лекарства според годишния доклад на агенцията
Анизакиаза – паразитоза от суши и сурова риба
Има 4 основни рискови фактора за инфаркт и инсулт
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер
Опровергано: Пирамидата в Индонезия не е толкова стара, колкото се твърдеше
SpaceX излиза на борсата с най-голямото първично публично предлагане в историята
Астрономи са напът да разрешат мистерията на „малките червени точки“
Глобите за телефон зад волана не работят
Глобиха няколко фирми за бързи кредити
Евростат: Eдва 41% от родните фирми залагат на онлайн присъствие
Европейска държава въвежда режим на тока заради електромобилите
ЕЦБ: Дръжте кеш у дома за кризи
Френският стартъп Mistral AI води преговори за набиране на около 3 млрд. евро
„Стара планина холд“ разпределя дивидент в размер на 3,34 млн. евро
Антон Костадинов: Договорите между вериги и доставчици трябва да бъдат видими
IPO-то на SpaceX – „Купи слуха, продай факта“