Днес отбелязваме решителността и волята на участниците в Учредителното събрание през 1879 г. да положат конституционализма в основата на политическия и обществен живот в Княжество България и да гарантират равенството на гражданите и защитата на основните човешки права. Това заяви президентът Румен Радев в приветствие по повод Деня на българската Конституция - 16 април, с което поздрави българските граждани и юристите по повод професионалния им празник.
Президентът посочи, че в дебатите по приемането на Търновската конституция блестят имената на първите ни държавници като Петко Каравелов, Петко Славейков, Драган Цанков, д-р Константин Стоилов, Григор Начович, Тодор Икономов, Марко Балабанов.
"Те са били хора на различна възраст, с различни професии и политически убеждения, но всички са били водени от общата воля България да има Конституция и управлението да бъде ограничавано от справедливи закони. Днес честваме тази воля и си пожелаваме тя да продължава да вдъхновява и ръководи нашите действия", допълни държавният глава.
Радев отбеляза, че днешната ни Конституция урежда стабилна институционална рамка на представителната демокрация, защитава равенството и основните права на гражданите, съобщиха от пресслужбата на президента.
"Не трябва да забравяме също, че Конституцията отразява и нашата решителност да отстояваме общочовешките ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и толерантност", подчерта президентът.
По повод професионалния им празник Радев пожелава на всички български юристи решителност в защитата на основните конституционни принципи.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Делото срещу Тимошенко за подкуп на депутати е внесено в съда
Real Estate Awards 2025 ще отличи добрите практики в имотния сектор
Мицкоски твърд: РСМ няма да прави конституционни промени, ще си платим цената
Творци наемат външни консултанти за проекти в сектор "Култура"
Причини за задържане на вода в краката и как да се справим по естествен начин
16 изненадващи факта за щитовидната жлеза
МУ-Варна откри нов научноизследователски комплекс и две високотехнологични лаборатории
Интимност след раждане – възможно ли е да не я изгубим?
Астробиолози предлагат използването на AI в търсенето на извънземен живот
Гъби могат да превърнат лунната почва в плодородна земя
Как Хеопсовата пирамида устоява на земетресения в продължение на хилядолетия?
Доказано: Хората наистина имат „трето око“ и ето къде се намира то
Акция в местност край Варна разкри мащабно незаконно строителство върху 100 дка
Йотова: ЕС може да постигне стратегическа автономия и да върне лидерската си роля
Издирват се две деца от Варна, в неизвестност са от 24 май
Лавров предупредил Рубио за удари по Киев
Полицията иззе автомобил след катастрофа с пиян шофьор край Варна
БНБ промени наредбата за капиталовите буфери
Xiaomi цели разрастване на чуждестранните пазари на фона на растящите разходи и конкуренцията
С нови проекти ще се строят Околовръстният път на Пловдив и каскадата Доспат - Въча
ЕЦБ: Еврозоната не е застрашена от системен риск, но частното кредитиране създава напрежение