Разследват бившия здравен министър Кирил Ананиев и неговия заместник Жени Начева за оказан натиск върху бившия управител на "Бул Био" Сашо Ганов да сключи неизгоден договор.
Двамата са разследвани и за неизгодни договори за купуване на лични предпазни средства, медикаменти и респиратори от Китай в началото на пандемията. Докладът от прoверките е предаден на антикорупционната комисия.
"Впоследствие започва натиск от Жени Начева основно, после и от министър Ананиев, той да сключва договор с една определена западноевропейска фирма. Сигналът е, че управителят е принуден да сключи неизгоден договор с тази адвокатска кантора за 350 хил. евро при положение, че е имал същия с българска адвокатска кантора за 40 000 лв.", посочи здравният зам.-министър Димитър Петров.
Петров не пожела да каже имената на адвокатските кантори. Но заяви, че чуждестранната е била използвана от държавата и преди.
"Тази фирма, същата, е била наета от нас за делото срещу "Росатом" за реакторите на АЕЦ "Белене", което е загубено от нас, както знает,е с много големи неустойки", припомни здравният зам.-министър.
Така става ясно, че Петров визира адвокатската кантора "Уайт енд Кейс". За Bulgaria ON AIR Сашо Ганов заяви, че през 2018 г. е информиран от бившия здравен министър Кирил Ананиев и неговия заместник Жени Начева, че има постановление на Министерския съвет за сключване на договор с чуждестранна адвокатска компания. Според него обаче такъв договор не е бил необходим."По тяхно настояване и в изпълнение на постановление на МС, август 2018 г. сключих договор и с тази фирма. Не би трябвало да има плащане по този договор, тъй като предметът на договора беше защита на "Бул Био" при евентуални претенции от страна на чуждестранния контрагент. Такива до момента няма и не ми е известно да има. Аз с тази фирма не съм водил никакви разговори и преписки. На мен ми беше дадено името и беше изпратено това споразумение с тях", сподели бившият управител на "Бул Био" Сашо Ганов.
Ганов заяви, че не е подавал жалба, а преди месец е дал писмени обяснения по случая пред антикорупционната комисия. През 2018 той напуска "Бул Био".
На прокуратурата е предаден и доклад от проверка, установила нарушения от страна на Ананиев и Начева за купуване на лични предпазни средства, респиратори и хидроксихлорохин от Китай през месец март и април миналата година.
"В нарушение на всякакви нормативни актове еднолично всичко е правено в рамките на един ден... В договорите не е имало никакви клаузи за неустойки, а всички доставки са просрочени с месеци", каза здравният зам.-министър Димитър Петров.
Респираторите са купувани на двойно и тройно по-висока цена, а маските, раздадени в болниците, не са били медицински. Поръчаният хидроксихлорохин пък е бил в много големи количества, при положение, че преди това страната ни е получила дарения и е имало достатъчно от медикамента в "Бул Био", регионалните здравни инспекции и болниците.Вижте повече в репортажа на Даяна Георгиева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
ПП и ДБ настояват Радев да дойде в НС и да обясни за US самолетите в "Безмер"
ПБ гони ДПС от централата на “Врабча“ 23, предоставя сградата на НАП ВИДЕО
Нова платформа ще следи за разлики в цените на храните
САЩ обещаха да пазят България от всякакви потенциални заплахи
Д-р Анастасия Коркова: Плуването може да доведе до отит
Йога по време на бременност и кога е подходяща
Четири отделения в силистренската болница отварят отново след кадрова и управленска криза
Използване на ретинол през лятото – защо трябва да се внимава?
Древно съкровище бе открито под статуя на Буда в Тайланд
„Венера-8“: Първото кацане на дневната страна на „адската“ планета
SpaceX изстреля мисия на Northrop Grumman за удължаване живота на сателити
Защо НАСА прекрати договора за лунна мисия с компанията Draper
Шишков: Отнемаме партийната централа на ДПС, в сградата ще се нанесе НАП
Коцев разкри: Бабаити без номера изсипват по нощите едрогабаритни отпадъци около контейнерите във Варна
Гърция е изправена пред най-горещия ден от началото на годината
Народното събрание избра Пламен Тончев за шеф на ДАНС
Бензинът и дизелът ще продължат плавно да поскъпват по родните колонки
Печалбата на Santander засенчи пазарните очаквания на фона на силния приток на клиенти
Борис Петров: Бюджет 2026 изпраща сигнал за разхлабване на фискалната политика
Казахстан е спрял да транспортира петрол по инфраструктурата до Новоросийск
Volkswagen се фокусира върху автономните превози в Китай с Horizon Robotics