Все още не са разписани подадените колективни оставки на медиците от клиниката по трансплантации към "Александровска" болница.
Това обяви директорът ѝ проф. Борис Богов и допълни, че ще се възползва от законовия 7-дневен срок, в който да реши какво да прави с подадените над 15 оставки.Дотук се стигна, след като болницата реши да преструктурира клиниката за трансплантация в ковид отделение. Богов определи действието на напусналите медици като "безотговорно поведение на лекар към пациентите".
В отговор на изказани притеснения от страна на трансплантираните пациенти, бе инициирана среща с представители на техните пациентски организации, на
която им бяха представени всички факти, свързани с преобразуването на Клиниката по нефрология и трансплантация, как тя ще продължи да функционира, бяха им показани и част от помещенията (болнични стаи,манипулационни и кабинети), в които тя ще продължи да работи със същия ритъм.
Въпреки това, началникът на Клиниката по нефрология и трансплантация проф. Паскалев изтъкна свои аргументи, с които отказа да премести дейността и
екипа си на друго място. Ръководството на болницата се обърна към три инстанции, следящи за спазването на контрола на противоепидемичните мерки: Катедрата по епидемиология на МФ при МУ - София, СРЗИ и ИА "Медицински надзор“, които дадоха единно становище, че КНТ не може да продължи да упражнява дейността си в блок, където се лекуват пациенти с Ковид. Евентуалното оставане на място на Клиниката излага на неимоверен риск живота и здравето на трансплантираните пациенти.
След като бе уведомен за това становище, на проф. Паскалев бе предложена и друга възможност - клиниката и екипът му да се преместят в помещения на
Клиниката по кожни болести. Тази възможност също не бе възприета и бе последвана от колективна оставка на целия екип на КНТ, която, в постановения
със закон срок от 7 дни, ръководството на болницата ще реши дали да приеме.
По повод оставката на проф. Емил Паскалев изп. директор на УМБАЛ "Александровска“ проф. Борис Богов, коментира:
Изненадан съм от безотговорното поведение на един ръководител на звено да изостави своите пациенти в такъв момент. Това е абдикация от страна
на лекар, който твърди, че обича своите пациенти.
В момента вече е създадена организация и трансплантираните пациенти се обслужват от лекарския екип на Клиниката по нефрология на "Александровска" болница, която разполага с всички необходими условия, както в битово отношение, така и по отношение на оборудването и квалификацията на специалистите, работещи в нея. Пациентите, които се лекуват и наблюдават, са над 600, не са и няма да останат без лечение или наблюдение, заяви още проф. Богов.
Вижте още в репортажа на Александра Иванова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Започна производството на Eurofighter за Турция, но F-35 остава големият въпрос
КС допусна за разглеждане жалбите срещу новоприетия бюджет
Защо ВМС на САЩ вече нямат фрегати?
5 летни идеи, с които ще обновите връзката си
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
В „гробището“ на Млечния път се крият 170 млн. черни дупки?
Тайните на некропола Коеби: Скрити мегалитни могили под земята
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
За първи път: ултрамаратонец пробяга "Ком-Емине"
744 млн. лв. сме доплатили за лекарства през 2025 г.
Учени със сензационно разкритие за евентуален извънземен живот
Иран обмисля дали да позволи на европейските страни да премахват мини в Ормузкия проток
Европейските акции достигнаха нови рекорди във вторник
Случаи на автономен пробив на защити от водещи AI алгоритми изпреварват нормативната рамка
Германският регулатор е одобрил офертата на UniCredit за Commerzbank
преди 5 години