Противопоказно е да се слагат БЦЖ ваксини на възрастни по време на пандемия. Те се слагат на деца на 8-месечна възраст. Това заяви премиерът Бойко Борисов на брифинг в Министерския съвет.
"Вчера се тествах за пореден път, защото прочетох, че искаме да удължим извънредното положение, тъй като съм бил болен и искам да се скрия. 3 дни, ако се каже, че болните намаляват - рязко ще издърпаме мерките назад, за да минем към друг план. Изолацията трябва да продължи", категоричен е той.
Премиерът посочи, че за момента PCR е най-надеждният тест.
"Не мога да разбера защо се създаде това противоборство за тестове в обществото. Когато имаме - ще тестваме по 20- 30 хиляди на ден. Следващите 2-3 седмици ще бъде пикът на заразата у нас. Все по-тежко ще става", каза още министър-председателят.
Борисов допълни, че при нас все още няма пик в болниците.
"Възложил да се произведат 2 млн. маски и да се раздадат безплатно. За цигари 3,50 може, а за маски не може. Не знаех, че маските трябва да са без пари. Те не са проблем, заделили сме достатъчно", коментира премиерът и е категоричен, че ако ген. Мутафчийски съобщи, че в 3 последователни дни заразените намаляват, веднага ще се облекчат мерките.
Министър председателят обяви, че фирмата "Бул Био" ще започне да пакетира хлорохин, с който се лекуват болните от Ковид-19.
Проф. д-р Коста Костов от новосъздадения Медицински съвет посочи, че са успели да създават продукт, който да запази духа и тялото. Те са работили при изключителен интензивен режим на работа.
"Този продукт ще видите по-късно, напълно сме удовлетворени от нашата работа и съм щастлив, че намерихме разбиране. Искам да кажа, че това, което представихме, има огромен обем - около 400 страници на хартия, 40 MB, около 100 хиперлинка. Продуктът има 3 раздела: първи раздел са препоръките към извънболничната помощ, втори - препоръките и алгоритми към болничните заведения, трети - общи принципи за поведение и взимане на мерки", посочи началникът на Медицинския съвет.
Той заяви, че всички се обединяват около становището, че приложените досега мерки, налагащи физическа изолация и социална такава, са наложителни.
"В течение на епидемията същите могат да бъдат преосмислени и при благоприятното ѝ развитие - олекотени. Медицинският експертен съвет възприема, че диагнозата с инфекция от Ковид-19 се основава с PCR тестове, а епидемиологичното проследяване може да се осъществени чрез комбинираното използване на всички останали и налични останали в страната лабораторни методи, в това число и бързите скрининги и антигенни тестове", каза още проф. Костов.
Той заяви, че липсата на единно становище в ЕС относно надеждността на скрининговите тестове ограничава употребата им и оправдава изчакването, докато са налични такива, отговарящи на изискванията.
"Медицинският експерт съвет е единен в решението си, че за постигането на по-добри резултати в овладяването на епидемията с по-малко пострадали пациенти и по-висока икономическа целесъобразност, е наложително към предприетите мерки да бъдат добавени практически, изпълними алгоритми и стъпки", категоричен е началникът на Медицинския съвет.
Здравният министър Кирил Ананиев заяви, че днес ще се изпълни поетия ангажимент от министър-председателя - всички медицински лица, които са участвали на първа и които имат пряко участие по наблюдението за лечение на хора, заболели от коронавирус, да получат допълнително възнаграждение от 1000 лева.
"1700 лица - медицински и немедицински персонал, ще получат по 1000 лева в 34 лечебни заведения, което е 2 млн. и 600 000 лв", каза Ананиев.
Директорът на "Бул Био" д-р Румен Кофинов е категоричен, че масова имунизация по време на пандемия не трябва да се прави.
"Ако имаме неимунизиран пациент или с паднал имунитет в тази епидемична обстановка, слагайки БЦЖ ваксина, ще му трябват между 3 и 6 месеца, за да се изгради имунитет. Така той става уязвим, пада имунитетът към други заболявания, както и към коронавирус", каза д-р Кофинов.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Зелена светлина за излизането на България от „сивия списък" за пране на пари
Евакуираха президента на Коста Рика след взрив в незаконна минна зона
Десет души от Парагвай надиграха Турция с най-бързия гол на световните финали
Атака с дрон срещу кораб под панамски флаг в Черно море, един човек е загинал
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Жега в цялата страна днес
Два влака се блъснаха в Лондон
Мачовете и спортът по ТВ днес (20 юни)
Виц на деня - 20 юни
Времето във Варна на 20 юни 2026
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Испанците вече харчат половината си заплата за наем на жилище