От началото на пълномащабната война в Украйна на 24 февруари 2022 година и двете воюващи страни съобщават за хиляди унищожени бронирани машини, танкове, самолети и друго военна техника. Правителството на Украйна поръча на Министерството на отбраната да започне разчистване на тези останки и те вече се преглеждат от сапьори и се складират в 80 направления.
През декември 2022 година правителството на Украйна публикува специални насоки какво да се прави с унищожената военна техника по бойното поле. Те не се отнасят до снарядите, за които има специален режим за обработка.
Ако е възможно да бъде ремонтирана, тя отново се изпраща в боя, ако не - се взимат резервни части, или се предоставят за музейни експонати. В центъра на Киев например има разположени унищожени руски танкове и друга бронирана техника, пише investor.bg.
Ако възстановяването на военната техника е невъзможно или икономически нецелесъобразно, тя се изпраща за преработка за скрап, сочат още препоръките на правителството от миналия декември.
170 хил. кв. километра от площа на Украйна е заминирана - от мини или неизбухнали снаряди, като някои от тях са още от 2014 година, когато руските военни поеха контрола върху част от Донбас. В периода 2014 - 2020 година има повече от 1000 инцидента, свързани с избухнали мини в Украйна.
Снимка: БГНЕС
Керамични чинийки ренде: С тях готвенето е по-забавно
Ренета Инджова: За бюджета трябва политическа воля
4 знака, че шефът ви се надява да напуснете сами
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Децата на „Моряците“ и приятели събира над 150 деца на сцена във Варна
Исторически успех за българската медицинска генетика: Асистент от МУ–Варна с престижна награда
Хванаха шофьор с автомобил, който не е регистриран по надлежния ред
Анализатор: SpaceX остава инвестиция за по-рискови инвеститори
SOFIX отбеляза седмичен ръст от 0,89%
Европейските борси записаха понижения след отлагането на преговорите между САЩ и Иран
Румен Радев: България няма да подкрепи санкции срещу Вагит Алекперов