Валенсия постави нов температурен рекорд в момента, когато Испания е обхваната от третата си за това лято гореща вълна.
Живакът се покачи до 46,8 градуса на летището във Валенсия, с което беше подобрен предишният рекорд от 43,4 градуса, поставен на 6 юли 1986 г., съобщи държавната метеорологична агенция Aemet в социалните мрежи.
Тези, които все излязоха навън, използваха вентилатори и чадъри, за да се предпазят от палещото слънце, или се разхлаждаха с вода от фонтаните.
"Това лято е ужасно, не можем да живеем в апартамента си", каза жител на Валенсия Назим Али пред AFPTV.
Местната управа откри приют с климатик, за да могат бездомните хора да се спасят от жегата и да получат достъп до вода, храна и душове.
Рекордът за най-висока температура в Испания - 47,6 градуса, е регистриран на 14 август 2021 г. в метеорологичната станция на Aemet в Ла Рамбла в южната провинция Кордоба.
Очаква се горещата вълна, засегнала по-голямата част от Централна, Южна и Източна Испания, да отслабне в петък. Учените твърдят, че горещите вълни са станали по-вероятни поради изменението на климата, предаде БГНЕС.
С повишаването на глобалните температури с течение на времето се очаква горещите вълни да стават все по-чести и интензивни, а последиците от тях - по-мащабни.
Снимка: БГНЕС
Никити на Халкидики е на час и половина от Солун, превръща се в новата Ривиера
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара
Китайските зодии, които влизат в могъщата си ера
Бившият здравен министър Стойчо Кацаров е новият представител на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК
Министър Ивкова започва проверки на обектите за модернизация на спешната помощ
Шизофренията и биполярното разстройство споделят 70% от генетичните си корени
Стимулирането на блуждаещия нерв подобрява тежката депресия със 70%
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Dow се отдръпна от рекордното ниво, петролът отново поскъпна
Настъпва ли времето на „перфектния“ инфлуенсър
ЕС ще подобрява ефективността на центровете за данни с енергийни етикети
Съдът окончателно спря референдума срещу завода на Rheinmetall в Карлово