Полша влезе във война със законите на Европейския съюз. За първи път в историята страна членка отхвърли принципа на върховенство на правото на Европейския съюз над националното законодателство.
Решението на Конституционния съд на Полша повдигна темата дали страната върви към напускане на Общността. Според решението част от разпоредбите на ЕС и решенията на Съда на ЕС противоречат на най-висшия закон на страната.
"Разтревожени сме от това решение. Нашата позиция за първостепенно значение на законите на Европейския съюз е много ясна. Ще използваме всички инструмени, с които разполагаме, за да защитим тези принципи. Това е в интерес на Съюза, хората и единния пазар", коментира еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс.
Реакция дойде и от Европейския парламент. Чуха се призиви за незабавно прекратяване на евросредствата към Полша, към която са насочени голям дял от еврофондовете. Най-голямата политическа група - ЕНП, заяви, че управляващите в страната я водят към напускане на ЕС.
Полският премиер Матеуш Моравецки, който инициира целия процес, защити решението."Искаме общност на уважение, а не асоциация на равни и по-равни. Това е и нашата общност, нашият Съюз. Ние искаме такъв съюз и ще продължим да създаваме такъв съюз", настоя той.
Вижте повече в репортажа на Яна Червенкова.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Масирани проверки за цените по Черноморието –по плажовете, ресторантите и хотелите
Полша отне най-високото държавно отличие на Зеленски
Товарен влак падна от мост в Германия
Зелена светлина за излизането на България от „сивия списък" за пране на пари
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Подготвят служителите в УМБАЛ "Св. Марина" във Варна за кризисни ситуации
Днес и утре - атрактивно състезание по джет ски край Варна
Тъжна вест! Почина режисьорът на много от най-гледаните сериали в историята
Жега в цялата страна днес
Два влака се блъснаха в Лондон
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Испанците вече харчат половината си заплата за наем на жилище
преди 4 години