Парламентът реши от 1 януари 2019 г. собствениците на по-стари автомобили да заплащат по-високи данъци за тях. Така над 2 млн. автомобила ще попаднат под ударите на новата регулация. Промените предизвикаха много емоции и горещи дискусии в Народното събрание и обществото.
"Това е много разумно нещо, което отдавна трябваше да се случи. Не мога да разбера защо изобщо има разнопосочни коментари. Старите автомобили са опасни за самите собственици", заяви бившият директор на КАТ Алекси Стратиев пред Bulgaria ON AIR.
Той обаче изрази съмнение, че промяната ще доведе до сериозни резултати. По думите му данъкът за собствениците на нови автомобили се намалява незначително, а още по-незначително е увеличението при старите автомобили.
"Не е задължително всеки човек да има автомобил. Един автомобил има страшно много разходи. Данъкът е най-малкият разход", уточни Алекси Стратиев.
Асен Ненов от Националната асоциация на потребителите също е на мнение, че промяната е съвсем логично следствие на желанието ни да бъдем по-здрави в градска среда.
"Това са закъснели с 40 години маневри, смисълът им е дискусионен. Трябва да има държавна политика, която да поощри начини на транспорт, които са по-устойчиви. Можем да помислим дали имаме нужда от автомобил", коментира той в "България сутрин".
Вижте видеото с цялата дискусия.
Турция ще достигне Луната през 2027 г. със собствен ракетен двигател
Мирчев: Мнозинството започна с фалстарт
Катя Ивкова пое здравното министерство
Антония Ташева: С диагнозата лупус дойде облекчението и доказателството, че не съм „симулантка“
Системен лупус - кои органи може да засегне?
Проф. Иван Дечев: Честото нощно уриниране може да се дължи на доброкачествена простатна хиперплазия, но и на други причини
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели
Тръмп обяви тридневно примирие между Украйна и Русия
Хороскоп за 9 май 2026
Новият премиер назначи 18 заместник-министри
92.52% от левовите банкноти и монети вече са изтеглени
Трима отпаднаха от състава на Черно море за мача с Ботев
S&P 500 и Nasdaq покориха следващите рекордни върхове
Какви са приоритетите пред новото правителство?
Зеленски подписа указ, позволяващ провеждането на парада в Москва на 9 май
Доналд Тръмп договори тридневно примирие между Украйна и Русия