България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Без телефони, ел. химикалки и таблети по време на изпитите

Директорът на 119-о СОУ пред Bulgaria ON AIR: Видеонаблюдението винаги е водело до добър резултат

16.05.2016 | 09:02 Редактор: Луиза Божинова
Без телефони, ел. химикалки и таблети по време на изпитите

В навечерието на Държавните зрелостни изпити (ДЗИ) от Министерството на образованието затягат мерките във всички училища в страната. Как просветното ведомство ще гарантира, че този път няма да се стигне до теч на информация в нощта преди матурите и подготвени ли са училищата?

Чрез системи за видеонаблюдение от просветното ведомство ще се опитат да борят проблемите с преписването на матурите.

"Камерите са разположени в горен ъгъл и обхващат цялата стая, те могат да се местят, приближават и отдалечават кадър", обясни в жива връзка в предаването "Сутрешен блок" на Bulgaria ON AIR директорът на 119-о СОУ Симеон Ангелов. Той посочи, че има и тази опция камерите да са свързани с образователното министерство. "Свързват се на общ сървър, още се чакат кодовете за достъп, за да може тази система да заработи", допълни той.

Ангелов посочи, че ролята на квестора е с най-висока отговорност.

"Другият вариант е да се закупят черни химикалки и да се раздадат на всички", посочи директорът като мярка срещу преписването.

На въпрос какви са най-разпространените методи за преписване, Ангелов каза:

"Химикалките също могат да бъдат електронни устройства, да има качени данни на тях, да се свързват безжично. По-опростеният вариант е да се пъхне вътре в химикалката листче с формули."

"Вечерта преди ДЗИ-то се запечатват всички стаи, включително и санитарните възли. Те са проверени преди това за поставени материали. Квесторът, който е по коридор, съпровожда ученика до санитарния възел. Това намаля вероятността там да се разменят материали", допълни той.

За разпределението на учениците по време на матурите, Ангелов каза, че централно се спуска всеки един ученик в кое училище отива.

"Ние вече ги разпределяме по зали, малко е трудно цял един клас да се окаже в една стая", категоричен е той.

"Видеонаблюдението и инструктажа на квесторите винаги е водело до добър резултат", допълни още директорът. "Квесторът е на първо място, той е живата връзка. Те са двама в стая - единият седи централно, другият може да минава между чиновете и да следи. Видеонаблюдението е по-скоро за неща, които са постфактум. Записите се съхраняват 3 месеца след провеждането на изпита", поясни Ангелов.