Утре президентът Илияна Йотова ще проведе консултации с партиите от 52-ото НС, а най-вероятно в четвъртък ще бъде връчен и проучвателният мандат на "Прогресивна България".
Политически баланс и очаквания за новото управление
"И май-малкият, който е прескочил границата от 4%, има право да каже какво мисли по ключови политики, независимо от пълното мнозинство. Очакването ми за Радев е да заложи на баланс между силите. Ще има лица, които са по-скоро фенове на Русия, ще видим и крайни фенове на ЕС. Радев ще се опита да продължи линията на "за всеки по нещо", заяви PR експертът Пепи Димитрова в "България сутрин".
Структура на Министерския съвет и възможни промени
Според социолога Петко Петков, Радев ще заложи на познати лица в министерствата, на които има доверие.
"Трябва да видим посоката и пътя на всяка партия и да се надяваме, че езикът ще бъде по-уважителен. Доста цивилизовано поведение има в Народното събрание, дано се задържи. Изненади в личностите едва ли ще има. Въпросът е да видим каква ще бъде структурата на Министерския съвет и дали министерствата ще останат същите. Доста са ни раздути ведомствата", допълни той за Bulgaria ON AIR.
В управлението на финансите министърът съвсем няма най-голяма роля - ще трябва да имаме силен министър по европейските въпроси, който да участва в бюджета на ЕС, категорична е Димитрова.
"Екипът около Радев работи усилено в последните месеци. Още на първа стъпка да изневери на своите би било нелогична стъпка за него. Има достатъчно кандидати за министри и той има самочувствието, че са достойни хора. Хората се питат защо не ни казват имената на министрите, но така е правилно. Да бъдем критични в момента, че не се появява да ни информира във Facebook за размислите си през нощта, е неоснователно", подчерта гостът.
Бюджетът е приоритет
По думите на Петков най-ключово е финансовото министерство, защото много се спекулира с бюджета на държавата.
"Важно е да балансираме финансите в държавата, за да няма залитане в едната или другата посока. Имаме обедняващи хора и социалната система трябва да се промени. Трябва да се даде на нуждаещите се, а не една сума пари на калпак за всички. В предизборната кампания "Прогресивна България" говореше във всички посоки, но това много скоро ще приключи с обявяването на министерствата. Хората се колебаят накъде ще тръгнем, което не е добър синдром", посочи социологът.
Моден триумф: Кралица Летисия блесна с ослепителна червена рокля
ИПБ: Сънната апнея да бъде призната като риск за пътната безопасност
Как кварталът, в който живеем, влияе върху съня?
Тежка катастрофа на "Сточна гара" в София (СНИМКИ)
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Китай се утвърждава като световен лидер в производството на хуманоидни роботи
Кашалотите са най-шумните животни на планетата
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
Капиталовите разходи на SpaceX притесняват инвеститорите
AMD подобрява резултатите, но прогнозата за третото тримесечие разочарова инвеститорите
САЩ са изстреляли много от ракетите си и могат да останат "без карти" след войната в Иран
Dow Jones и S&P 500 достигнаха нови рекордни стойности
преди 2 месеца