Заради липса на сняг хотелиери в зимните курорти започнаха да отменят резервации. Сняг липсва не само у нас, но и в други европейски курорти.
"Януари до средата е слаб сезон за зимен туризъм в България. По Коледа и Нова година има много резервации, както и февруари-март. А януари месец традиционно е по-слаб. При някои хотели анулациите са 15-20%, а при резервациите в последния момент има слаба заетост. В Банско е най-голям отливът, там легловата база е най-голяма. Там има отстъпки от лифт картите. В Пампорово скиорите успяват да покарат на повече писти, където работят 7 писти", посочи главният експерт към Института за оценки и анализи в туризма Константин Занков в студиото на "България сутрин".
Той уточни, че в Банско има условия за каране на ски сутрин, по-подходящи са за начинаещи скиори, а не за такива, които искат по-екстремно каране по черни и червени писти. Занков уточни, че в момента застраховката "липса на сняг" не важи, защото такъв има, макар и оскъден.
"Той е кристален, не е естествена снежна покривка. Реално хотелиерите реагират по различен начин. Тези с анулациите си спазват условията по договора. Има хотелиери, които при възможност предлагат да променят престоя за следващи дати. Но може да има повишаване на цените. Други показват, че могат да предоставят качествена комплексна услуга - има добри заведени, вкусна храна, вина. Не само ските са важни. Туристите идват и за забавленията покрай ските. Има атрактивни програми за вечерните партита. Много хотели имат балнео и SPA. При тях няма толкова много анулации", уточни Занков пред Bulgaria ON AIR.
Очакванията са за по-силен интерес в края на януари и февруари, когато е ученическата ваканция. Тогава ще има и повече туристи от чужбина.
"Февруари идват предимно англичани. Очакванията са за 90% заетост, надяваме се на силен март, защо не и да има късен сняг и до Великден", каза Константин Занков.
Той не очаква провал на зимния туристически сезон, а най-печеливши ще бъдат хотелиерите, които предложат широк спектър от услуги.
"Няма по-добър турист от българския, може да препоръча на свои приятели, да запълни анулациите в последния момент. Да се върне втори, трети път", посочи Занков.
А българите, които предпочетат ски ваканция в чужбина, избират Алпите. Все по-често и курортите в съседна Сърбия.
Гледайте целия разговор във видеото.
Изгладнели мечки завладяха села в Румъния
Гюров стана и пилот, разгледа F-16 отблизо
Утре е Гергьовден, Bulgaria ON AIR провери цените на агнешкото
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
"Възраждане" потресени от думите на Гълъб Донев за нов дълг
Концесиите на магистралите: ефективност или скрито прехвърляне на сметката към гражданите?
На Гергьовден: Временно затварят движението на автомобили в центъра на Варна
Тим Крейгхед: Експанзията на рисковото инвестиране в Европа изисква ново поколение
Обединените арабски емирства поемат по свой собствен път
Докато европейската отбрана решава един проблем, се появява нов