Ще спре ли поскъпването на хляба, ако ДДС-то на насъщния бъде намален?
"Ключовите фактори в цената на хляба са енергията, трудът и данъците, които се плащат от хлебопроизводителите. До намаляване на цената на хляба може да доведе стабилност в цените на енергийните източници. Електроенергията и газта, които през последните 6-7 месеца са изключително нестабилни и това води до една несигурност в самите производства. След което суровините също ще бъдат стабилизирани. Инфлацията няма как да не окаже влияние върху заплащането на труда на хората, които работят в бранша, и данъците, които в момента се затрудняват да плащат", каза председателят на Сдружението на хлебопроизводителите Димитър Людиев в "България сутрин".
По думите му, ако се намали ДДС-то, ще има намаляване и на цената на хляба.
"Моите наблюденията са, че електроенергията се стабилизира. Не прогнозирам повече от максимум 5-10% увеличение. Ако обаче се стигне до намаляване на ДДС-то наполовина, това би довело до същия процент, но в обратна посока", коментира Людиев пред Bulgaria ON AIR.
Той подчерта, че много трудно са се справяли при високите цени на електроенергията.
"Хлебопроизводителите сме сравнително стабилен бранш. Около средата на миналата година в нашия сектор сивата икономика почти беше изчезнала. За съжаление, с непредвидимите цени на електроенергията тя отново настъпи. Справянето е много трудно. Това е една от най-тежките кризи, които сме преживявали. Използвахме кредити, за да си платим електроенергията. Въпреки всичко помощите, които този месец бяха калкулирани в сметките за електроенергия, ни помогнаха доста", обясни Людиев.
Той отбеляза, че много малки предприятия в страната са затворили.
"Продължаваме да настояваме за намаляване на ДДС-то, защото ние сме част от европейския пазар. Когато колегите в този пазар плащат по-ниска електроенергия и по-малко ДДС, ние ставаме неконкурентноспособни. Настояваме за стабилност в цените на електроенергията и намаляване на ДДС-то", изтъкна председателят на Сдружението на хлебопроизводителите.
Людиев предупреди, че ако продължи нарастването на електроенергията, ще има фалити не само на малки, но и на средни и големи предприятия. Той заяви, че не е изключено да се включат в бъдещи протести.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Полицията в Банско: Подавани са множество сигнали срещу туристите, хотелът е със щети за 15 000 евро
Лятото свършва: Първите щъркели поеха на юг
ДБ: От Румен Радев и Гълъб Донев зависи бъдещето на Пловдивския панаир
Превозвачите скочиха срещу постоянните ограничения за камиони
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Мултивитамините може да подпомогне активността в напреднала възраст
Сухота в очите – причини и решение на проблема
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Швейцария тества идея от бъдещето: Железопътни релси произвеждат електричество
Мраморна глава на Венера, открита в Испания, може да се превърне в нов символ на Аликанте
Първа реколта от ориз събраха на китайската космическа станция
3 космически събития в един ден: Предвещават ли наистина края на света
МВнР предупреди: Полетите от ЕС до ОАЕ остават несигурни
Четирима мъже бяха наръгани в Лондон
Правителството отпусна до 6 млн. евро на парламента за изплащане на съдебно обезщетение
Хороскоп за 6 август 2026
Откриха тялото на издирвана жена от Ямбол
Войната в Близкия изток предизвиква нов глобален бум на рафинирането на петрол
Кристофор Павлов: България ще трябва да повиши данъци и осигуровки
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно след сесия с по-слаба активност
SpaceX може да влезе в конкуренция с мобилните оператори, но фокусът остава върху AI
преди 4 години