The media could not be loaded, either because the server or network failed or because the format is not supported.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Седем милиона тона е произведената пшеница у нас през миналата година. 1,5 тона пък е било потреблението за хляб и фураж. С близо 30% за година е скочила цената на основната суровина за производството на хляб - брашното. В момента цената му е около 750 лева без ДДС, а преди година е била около 500 лв.
"В рамките на година и половина - две цената на пшеницата от около 300 лева за тон, сега е около 500 лева за тон. Това е цена на международните пазари. Не е нещо, върху което, който и да било у нас може да влияе. Следващият фактор е цената на енергоизточниците и горивата. Не на последно място е растящата цена на труда. Тези фактори влияят върху покачване цената на брашната", обясни председателят на Съюза на мелничарите Савина Влахова пред Bulgaria ON AIR.
Тя увери, че в България има достатъчно производство на пшеница и брашна, не трябва да се правят спекулации в тази посока. А проблемите при всички производители са сериозни заради цените на тока.
"Мярката в момента е намаляване на ДДС ставката за храните, не говорим само за брашно и хляб. Очакваме да има ефект за потребителите и за производителите. Няма как да сме най-умните и само за нас да не важи правилото, което важи за всички останали. Диференцираната ставка за храните се явява механизъм за задържане на цените на хранителните продукти", подчерта Влахова в "България сутрин".
По думите ѝ пазарите нормализират цената, а идването на новата реколта вече дава индикации за намаляване цената не пшеницата.