Дефицитът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е над 403 млн. лв.
"Очакван дефицит, макар че сметките на държавата миналата година по отношение на постъпленията бяха леко завишени, но това беше с оглед се покрият част от критериите за Еврозоната. Най-вероятно през септември ще е около 500 млн. лв. Това идва от разходите за лекарства, а от друга страна - болничната помощ, където надлимитната дейност, вследствие на решението на КС, беше премахнато като противоконституционно и по този начин те имаха възможност да заявят някои неразплатени към тях средства за извършена реална дейност", каза здравният икономист Аркади Шарков в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му този дефицит не е неочакван.
Лимитът на болниците е счетоводен механизъм
"Единственият начин за набиране на средства на тази система се случва през 8-те процента задължителна здравна вноска. Тук говорим за здравната вноска, която се плаща и от работещите в частния сектор. А от друга страна говорим за това, което държавата обещава да плати, но пък не изпълнява в този процес - е за 9-те групи, сред които деца, пенсионери, администрация, военнослужещи. Държавата заделя около 5 до 5,5%", допълни Шарков в ефира на Bulgaria ON AIR.
Попитан дали лимитът на болниците може да помогне тези пари да не са чак толкова много, гостът отговори: "Това е счетоводен механизъм да бъде ограничен ръстът на разходите в болничната помощ, въпросът е, че не е много ефективен. Трябва да се измисли по-дългосрочно решение. Трябва да се замислим, че както говорим за цени на клиничните пътеки, така и за обеми. Дали не следва да се направи така, че обемите да се намалят за сметка на качеството. Тук говорим и за качеството на работа в лечебните заведения, защото и това е ключов сегмент, на който трябва да се обърне внимание".
Той е категоричен и за друго - доказано е, че конкуренцията при лекарствата води до намаляване на цената. При тях също има инфлация - при тези, които са без рецепта, има скок в цената от 20 до 40%.
Ще се повиши ли постепенно здравната вноска
"Докато някои болници имат буфер, с който разполагат и могат да компенсират разликите, то общинските болници имат огромен проблем с лимитите и възможностите с компенсациите за загубите. Така че ще има проблем както за самите болници, така и за самите общини. Болниците у нас са много, легловата база - също. В ПВУ и здравната стратегия бяха заложени идеи по оптимизация по техния брой, каквото и да означава това", коментира здравният икономист.
Според него през септември ще се наложи да се отвори резервът на НЗОК.
"Здравната каса към момента има стабилност, но постъпленията са по-изоставащи. Една от опциите е постепенното повишение на здравната вноска, а не както досега. А от друга страна има предложения за заделянето от акцизи. Цените в здравеопазването изостават над 2,5 пъти от останалите цени в икономиката. Клиничните пътеки са на централно договаряне, те не могат да варират нагоре-надолу, лекарствата също са с регулации", поясни Аркади Шарков.
Той е на мнение, че заплатите са малък нюанс от проблемите на едно лечебно заведение.
Гледайте целия разговор във видеото.
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Защо сексът повишава имунитета?
Как влияе захарта на зъбите ни?
УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив организира безплатни прегледи за туберкулоза между 8 и 12 декември
Предменструален синдром – няма единствена причина
Мощни бури в едното полукълбо генерират перести облаци в другото
Antares събра $96 млн. за разработване на ядрени реактори за Земята и Космоса
Междузвездната комета 3I/ATLAS е покрита с криовулкани?
Теоретично: Животът на Земята може да е възникнал в определени гелоподобни слоеве
Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
S&P 500 и Nasdaq записаха трета поредна печеливша сесия
Заплахите в Черно море повишават застраховките "военен риск" за собствениците на кораби
Британско разследване: Путин е наредил отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал
Европа и Китай запазват икономически прагматизъм, но геополитическите бариери растат
преди 3 месеца