След дни на напрежение - какво споразумение ще сключат енергетиците и правителството?
"Трябва да го наречем полуспоразумение, защото половината го подписаха, а другата половина не. Подписаха енергетиците, но не и миньорите. Проблемът е в огромното недоверие на хората. Имат своите основателни причини. Идеята, която дадох, да се приеме специален закон за енергийния преход, не срещна разбиране. Надеждата ми е в това, че повечето от депутатите оцениха идеята", коментира президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов в студиото на "Денят ON AIR".
Има твърде много нерегламентирани неща, каза Манолов. "Това, за което говорим днес, спокойно може да бъде пътната карта, която да бъде включена през такъв закон", уточни гостът.
Според него не е ясно какво точно ще бъде изпълнено от договорените шест искания на протестиращите.
"Всичко остава на добрата воля на едната страна. Имам всички причини да не съм доверчив. Участвал съм в подписването на подобни споразумения, някои от които като реализация са се случвали на 180 градуса от смисъла на подписаното. Преди 2 години Кирил Петков и Асен Василев отидоха в Раднево и се подписаха под една петиция за спасяване на "Марица Изток". Отидоха пак по избори, както е сега. Когато единият стана премиер, а другият министър на финансите участваха в създаването на План за възстановяване и устойчивост, различаващ се на 180 градуса от подписаното в Раднево. Той не беше консултиран с никого. Най-вероятно други биха постъпили по същия начин", каза президентът на КТ "Подкрепа" пред Bulgaria ON AIR.
Единственото, което може да прилича на гаранция, е да стане закон, настоя той.
"Днес отсъстваше само парламентарната група на БСП, другите бяха там. От парламентарните групи, поддържащи (не)коалицията, се съгласиха. Те трябва да напишат такъв закон", добави Манолов.
Той коментира и информацията, че ако се изтеглят плановете за териториално развитие, ще загубим пари.
"Не може да загубиш нещо, което нямаш. Достатъчно е да си спомним какво стана с "Козлодуй", метнаха ни едни пари, ние го затворихме и се закопахме. Тук, ако го направим, няма да стигнем до обикновено закопаване, а ще бъде ритуално самоубийство, ако затворим външната енергетика", категоричен е президентът на КТ "Подкрепа".
Манолов е на мнение, че най-голямата сила на ТЕЦ-овете, за което алтернатива не е измислена, е, че "ТЕЦ-ът може бързо да ни пусне ток".
"ПАВЕЦ "Чаира" е недостроен заради това водното количество във високата му част е повече от това, което се намира в долната, т.е. той работи с една част от истинския си капацитет. Говорят, но никой не прави нищо за построяването на втора ПАВЕЦ. България има сериозни възможности. Темата е отворена", обясни още той.
Гледайте целия разговор във видеото.
Земетресение с магнитуд 4,9 е регистрирано в Егейско море
Горещите вълни прекъсват тока в Европа: Кои държави са най-застрашени?
Кремъл: Само ядрените оръжия в момента ни защитават от световна война
Какво да ядем при подуване на корема?
10 ползи от разтягането всеки ден
Какво са автоимунните заболявания?
Рани от залежаване в напреднала възраст – защо обездвижването уврежда кожата?
Откриха спящ гигант: Древна черна дупка с маса 6 млрд. пъти по-голяма от слънчевата
SpaceX доминира в космоса и се насочва към изкуствения интелект
Рядко небесно явление: Марс преминава през звездния куп Плеяди
Любопитно: Земни патогени оцеляват при марсиански условия
Какво ще бъде времето в четвъртък?
Приключи монтажът на новото енергоспестяващо улично осветление в "Чайка"
Иван Шишков в парламента: Във Варна се вихри беззаконие вместо туризъм
Грешките при отпускане на лекарства по НЗОК намаляха с над 98%
Задържаха 27-годишен във Варна заради грабеж
ЕК предлага "Европол" да има представителства и служители във всички страни от ЕС
Samsung планира обратно изкупуване на акции за 59 млрд. долара
Доставчикът на индекси MSCI преквалифицира България като Frontier Market
Бизнес перспективите в Германия се подобряват леко, несигурността намалява
преди 2 години