Изкуственият интелект вече промени бизнеса и средата, в която работим. Какво подобрява AI - скорост, производителност, качество.
"Нито една технология не подобрява автоматично живота на хората. Трябва да я сграбчат в ръцете си по съзидателен и умен начин и тогава тя може да им подобри живота. Както може да издърпаш ножа от ръцете на малко дете или телефона от ръцете на тийнейджър, така може да издърпаш и друга технология, ако има по-голям риск да навреди, отколкото да помогне", заяви създателят и управител на Център за творческо обучение д-р Александър Ангелов в неделното издание на "България сутрин".
Мениджърите трябва да разбират AI
Не е много важно за една компания дали отделният служител използва, или не използва изкуствен интелект. Много е важно обаче за интелигентността на организацията дали мениджърът на компанията разбира, използва тази технология или не я използва, убеден е гостът.
Според него е важно въвеждане на обучения, които да помогнат на служителите в съответните компании и различни институции да работят заедно с AI.
"Компаниите инвестират в изкуствен интелект. Това, че доста малко инвестират в умението на хората, е друг въпрос. Купуват инструменти, купуват абонаменти и някои хора живеят в убеждението, че като похарчиш 20 долара за абонамент за някакъв инструмент, това означава, че веднага ще направиш нещо много голямо. Чатботовете са направени да дават повече неща, а не по-малко, което в един работен контекст всъщност ви натоварва. Пак прегаряш, пак се изморяваш, пак имаш нужда от кафе", допълни д-р Ангелов за Bulgaria ON AIR.
Учениците използват инструменти с изкуствен интелект
"Скоро проведохме проучване, възложено от Министерството на образованието и науката на БАСКОМ, за да проверим с над 10 000 ученици, даже 17 000, и над 1000 учители и директори. Учениците – 95% казват, че използват инструменти с изкуствен интелект и знаят, че ги използват. Почти 90% от директорите казват, че използват такива инструменти. Което означава, че образователният сектор скоро ще бъде покрит".
По думите на госта, когато компаниите започнат да изискват и те внедрят технологията в процесите на работа, натискът към служителите ще стане много по-голям, защото те ще трябва да спазват не темпото на другите хора, а темпото на една машина, която не се изморява.
"България има талант и опит в софтуерната индустрия. Няма някаква много друга голяма тежка индустрия, която да дърпа работна ръка. Ако България бързо и по смислен начин вкара в публичния сектор, в образованието и изкуствения интелект, това може да постави българската икономика на много по-конкурентно място", каза още специалистът.
Доц. Сена Янкова: Гените дават предразположеност, но не определят съдбата ни
Борисов пак критикува Радев: Защо не върнаха еврото, подведоха хората ВИДЕО
Западнонилска треска: Проф. Кантарджиев обясни кой е най-застрашен
БАБХ затвори над 30 обекта по морето
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
НАСА откри нов център за изследване на динамиката на полета във Вирджиния
Откриха уникален астероид със собствен спътник в Слънчевата система
Boeing и НАСА търсят прозорец за изстрелването на Starliner
SpaceX изгори 260 сателита в атмосферата за 6 месеца: Кой следи този дъжд от отломки?
БАБХ е затворила обекти в Варна, Бургас, Добрич
17-годишен е с опасност за живота след инцидент с тротинетка
Трима убити при престрелка в САЩ
Ивайло Мирчев: Управляващите ги чакат протести наесен, ако продължат така
Цените на горивата ще останат високи, тъй като войните намаляват капацитета за рафиниране
Тръмп се отказа от нова атака срещу Иран с надежда за бързо споразумение
Акция на седмицата: „Шелли груп“ ЕД
Може ли Европа да клонира опита на Дюнкерк в преобразяването на индустриалните региони?