България сутрин в събота и неделя

Всеки уикенд от 09:30 до 10:30 часа
още

Може ли археологията да се довери напълно на изкуствения интелект

AI може да подведе при сканиране на дадена находка, каза Надежда Кечева

08.06.2025 | 09:52 Редактор:

Повече от век линиите на Наска в Перу озадачават археолозите. Тези масивни геоглифи, създадени от народа наска 200 г. пр.н.е., покриват огромни площи от пустинята и  изобразяват животни растения и инструменти.

Много от тези сложни рисунки, които се виждат само от небето, дълго време не са били разбрани. Модерно сътрудничество между археолози и изкуствен интелект разкри 303 нови геоглифа само за шест месеца.

"Новите технологии навлизат в археологията от доста време. Използваме ги в целия процес на нашата работа. Много е важно данните да останат и след нас да съществуват", коментира археологът гл. ас. доц. д-р Надежда Кечева в неделното издание на "България сутрин".

Тя уточни че използват изкуствения интелект за автоматично разпознаване на позитивни или негативни аномалии, след като е обучен, като не се изключва и човешкият фактор.

Археологът обясни пред Bulgaria ON AIR, че са създадени стандарти за съхранение на натрупаните данни, така че да бъдат лесно намирани.

"Ако археологът не познава обекта си, търси паралели с други обекти, консултира се с колеги. Изкуственият интелект може да подведе при сканиране на дадена находка", каза д-р Кечева.

Според нея при анализирането и изводите, до които стига археологът, е по-добре да се използват други източници, а не изкуствен интелект.

Гледайте целия разговор във видеото.