Младият Самуил Николов от Велико Търново ще следва космонавтика в Съединените щати и е напът да сбъдне детската си мечта. Това става факт благодарение на финансовата подкрепа на повече от 1000 дарители. 19-годишното момче е прието в американския авиационен университет "Ембри-Ридъл", а таксата от 45 000 долара вече е събрана.
Младият търновец подкрепили както фирми, така и частни лица, като нужната сума се събрала за около месец.
"Ние наистина не вярвахме. Изненадахме се от ентусиазма на българите да изпратят едно момче да учи в чужбина. Надявам се той да им се отплати - да се върне и да развива своя талант тук", сподели бащата момчето - Калоян Николов.
Мечтата на Самуил е България отново да се върне на космическата карта.
"Една от най-големите ми цели и мечти е, след като завърша в чужбина, да се върна тук и да възродим забравената Българска космическа агенция, тъй като вярвам, че сме една балканска държава, която е сторила чудеса за космическото изследване, ние сме били една от водещите космически сили", каза Самуил.
"С него установиха контакт някои големи фирми, български, които са точно в бранша – има фирми, които изработват сателити, има фирми, които изработват космическа храна - това би им развързало ръцете да потърсят български специалисти, които да се върнат тук в България", коментира още бащата на момчето.
Самуил Николов ще бъде вторият българин, който ще следва в престижния авиационен университет в Съединените щати.
Вижте повече в репортажа на кореспондента ни.
Времето утро: Температурите слабо ще се понижат и ще бъдат 30° - 35°
Шокиращо: Турист предложил да купи малолетно момиче на остров Крит
Министърът на отбраната: От 31 юли усилихме наблюденията върху въздушното пространство
ФИФА и Инфантино отрекоха връзка между него и бивша служителка на УЕФА
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Пентагонът разсекрети нова порция документи за НЛО
Кинжалът на Тутанкамон е изкован от метеорит
Сондата „Луси“ на НАСА успешно тества камерите си преди срещата с троянските астероиди
Космическият влекач LINK се стабилизира и се готви за среща с телескопа Swift
Камион спука гума в движение и едва не премаза кола
Петима от обвинените за фентанила остават в ареста
Какво ще бъде времето в неделя?
Лудогорец влиза в популярна игра
Румен Радев: Дрон е нахлул в българското въздушно пространство
Залогът на Германия за газа излага на риск европейската енергетика през зимата
Сенатът на САЩ прие законопроект за разходите, който игнорира призивите на Тръмп
Румен Радев: Дрон е навлязъл на територията на България и се е взривил
Безопасен актив ли са американските държавни облигации?