ИПБ разкритикува остро събирането на пътни глоби по границите

Създава се допълнителен хаос, твърдят от Института за пътна безопасност

17.06.2020 | 10:55 Редактор: Тодор Петров
ИПБ разкритикува остро събирането на пътни глоби по границите

Институтът за пътна безопасност излезе с позиция във връзка с проверките на ГКПП за неплатени пътни глоби и събирането им не само от шофьорите, но и от пътниците в автомобили и в автобуси при излизане от границите на България. От Института са на мнение, че не се постига превенция, каквато е декларираната от "Пътна полиция" цел.

"С мероприятието се създава допълнителен хаoс към съществуващия такъв по отношение контрола, налагането на наказания и събиране на глобите за нарушения на ЗДвП. Подходът е не по-различен от подхода, възприет с предложените изменения и допълнения на ЗДвП. Въпреки заявеното преди месец от министъра на транспорта, че се работи по изцяло нов закон, от страна на МВР и ДАБДП бяха публикувани за обществено обсъждане изменения и допълнения в сега действащия ЗДвП, които търпят редица критики", се казва в позицията на ИПБ.

Според Института подходът е не по-различен и от подхода след катастрофата край гр. Своге през есента на 2018 г. Почти две години по-късно новосъздадената ДАБДП не успява да изпълнява вменените ѝ задачи - координиране на действията на множеството институции с правомощия в областта на осигуряване безопасността по пътищата, приемане и изпълнение на план за действие, включващ мерки за превенция и добри европейски практики и упражняване на ефективен контрол, пише още в позицията.

"През последните дни в ИПБ се получиха множество сигнали от граждани, преминаващи границата, за случаи на платени от тях санкции, които по различни причини не са отразени в системата на КАТ; за разминавания в системите на КАТ и на НАП относно плащането на санкциите; за предявяване на санкции, погасени по давност; за часове прекарани на границата", информират от ИПБ.

Те считат, че без промяна на сега действащата процедура за установяване на нарушители, връчването на наказателни постановления, както и събирането на глобите е невъзможно да се постигне ефекта всеки нарушител на правилата за движение да понесе отговорност. 

"Да се твърди от страна на МВР, че връчването на фишове и наказателни постановления и заплащането им в рамките на 2 часа при излизане от страната е превенция, че ще превъзпита водачите и че ще има ефект  върху намаляване броя тежките пътни произшествия, е крайно несериозно и разкрива пълно непознаване на философията и инструментите за предотвратяване на тежки ПТП", категорични са от ИПБ.

В официалната позиция на Института за пътна безопасност се казва още:

Споделяме и изразеното от редица юристи становище, че мярката нарушава конституционни права и е неадекватна. Настояваме МВР да предприеме реални мерки за превенция на ПТП, а не в момент на безпрецедентна социална и икономическа криза, причинена от COVID-19,  да поставя българските граждани в допълнително неблагоприятно положение с изпълняваното мероприятие, чийто единствен резултат би бил осигуряване на бързи постъпления в държавния бюджет.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
 


1
0 rate up comment rate down comment 0
Нина
преди 3 години
Те за неплатени глоби директно свалят номерата Сигнализирай за неуместен коментар