ГДБОП извън шапката на МВР (видео)

Цветанов се страхува, че промените ще дебалансират сигурността в страната.

07.06.2013 • 17:07
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
ГДБОП извън шапката на МВР (видео)
ГДБОП извън шапката на МВР (видео)

Главната дирекция „Борба с организираната престъпност” (ГДБОП) преминава към Държавна агенция „Национална сигурност”. Това решиха депутатите, като одобриха промени в Закона за ДАНС. Според измененията председателят на ДАНС отсега нататък ще се избира от Народното събрание по предложение на премиера и ще е с мандат от пет години.

Досега той се назначаваше с указ на президента по предложение на Министерския съвет.
Органите на агенцията ще могат да разкриват и разследват престъпления. Те ще имат право да задържат за срок до 24 часа лице, за което има данни, че е извършило престъпление. Агентите ще могат да извършват и обиск на лица.

Парламентарната група на ГЕРБ, която не участва в гласуването, обяви, че ще поиска свикване на КСНС по темата. От партията казаха, че ще настояват президентът да наложи вето на закона.

Така предложеният законопроект е един миш-маш, което е изключително комично за работата на Народоно събрание, подчерта бившият вътрешен министър Цветан Цветанов и допълни, че тези промени са изключително опасни за сектора. Този закон е вреден за България и ще доведе до дебалансиране, заяви той.

Цветанов обясни, че налагането на вето е правомощие на държавния глава, но допълни, че смята, че след като Росен Плевнелиев се запознае в детайли, ще наложи вето.
Според Веселин Вучков – депутат от ГЕРБ и бивш зам.-министър на вътрешните работи, в законопроекта има много неясности, той не е бил подложен на обществени обсъждания и може да доведе до хаос.

Главно недоволството на Вучков се породи от гласуваните промени в закона, които позволяват на агенти на ДАНС да задържат, да разследват много голям кръг от престъпни деяния.
Вижте подробностите във видео файла.



  • Последни
  • Четени
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички