Престъпление ли е укриването на кадрите с полицейско насилие от втория ден на антиправителствените протести? Видеозаписите бяха разпространени от специалната комисия в Народното събрание, разследваща действията на униформените по време на протестите през 2020 г.
Десетките видеа в социалните мрежи не разкриват какво точно се случва зад колоните на Министерския съвет във втората нощ на антиправителствените протести. От охранителните камери обаче става ясно, че протестиращите са влачени, удряни и хвърляни един върху друг.
"Състоянието, в което го видях, просто не пожелавам на никоя майка да види сина си в това състояние. Обезобразен, пребит, с огромни хематоми по лицето, с множество наранявания по тялото, охлузвания. Аз, разбира се, успях да видя само ръце и крака, но мога да си представя какво се е случило с него – в жестоко комоцио. Ужасяващото беше, че беше вързан с белезници за леглото и отстраните му му седяха двама полицаи да го охраняват като най-големия престъпник на тази страна", разказа майката.
Юлия не успяла да догледа кадрите докрай.
"Като майка не мога да издържа на тази болка, просто това е безобразие, не мога да си представя в цивилизована европейска страна да се случва това нещо. Върху едно момче да скачат 5-6 здрави полицаи, да го блъскат и да го пребиват от бой – това е пред очите на всички, а какво ли се случва зад стените на прокуратурата, следствията, зад стени е на ареста? Не мога и не искам да си представям", каза тя.В деня след инцидента главният прокурор Иван Гешев пише в Twitter, че прокуратурата застава зад законосъобразните действия на МВР срещу провокациите на платени агитки на Черепа и други олигарси. И благодари на полицаите, които защитават гражданите.
Година по-късно, отстраненият главен секретар на МВР Ивайло Иванов твърди, че операциите са добре организирани.
"За мен тогава бяха едни перфектно организирани операции", заяви Иванов.
"Това е част от една операция, която може би е много добре проведена и организирана, но конкретно за тази част не бих се наел да твърдя нещо такова. Не е допустимо в демократична държава, в каквато претендираме, че сме, по какъвто и да е начин да се толерира превишаване на правомощия от страна на полицейски служители", категоричен е Попов.
По време на протеста са арестувани 18 демонстранти. След извършена проверка в МВР е доказано, че четирима полицаи са превишили правата си.
Вижте повече в репортажа на Иван Кънчев.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Европейският дизайн фестивал 2026 ще срещне в София водещи имена в съвременната визуална комуникация
Как да постъпвате, ако сте във взаимоотношения с нарцисист?
Американка татуира едногодишното си дете
Антония Ташева: С диагнозата лупус дойде облекчението и доказателството, че не съм „симулантка“
Системен лупус - кои органи може да засегне?
Проф. Иван Дечев: Честото нощно уриниране може да се дължи на доброкачествена простатна хиперплазия, но и на други причини
Витамин D помага, но не на всички
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели
Първата частна индийска ракета Vikram-1 ще бъде изстреляна през юни
Междузвездната комета 3I/ATLAS изчезна от полезрението на астрономите
Варна приема 29-о Класик рали „Нептун“
Ново разписание за варненски автобус от понеделник
Освободиха заложниците от банковия обир в Германия
Варна отстъпва на Бургас по брой плажове със "Син флаг"
Променят движението във Варна на 9 май
САЩ са ударили два петролни танкера на Иран
Германия търси нови съюзи, за да се противопостави на геополитическия хаос на Тръмп
Калас: ЕС иска да ускори преговорите за присъединяването на Молдова
Лагард: Стейбълкойните може да затруднят паричната политика на ЕЦБ
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години