Южнокорейската поп група BTS обяви, че няма да изпрати музиката си за разглеждане от организаторите на наградите "Грами" за 2027 г.
Новината беше съобщена с координирана публикация в Instagram, като и седемте членове на групата качиха едно и също изявление, предаде BBC (Би Би Си).
"Решихме да не участваме в надпреварата за "Грами" тази година. Надяваме се, че музиката може да бъде чувана и обичана заради самата нея, а не да бъде разделяна според регион или език", гласи преводът на съобщението.
Новият албум Arirang беше сред фаворитите
BTS се очакваше да бъдат сред основните претенденти в някои от най-престижните категории на "Грами", включително за албум на годината, след като завръщащият им албум Arirang се превърна в един от най-продаваните записи за годината.
Водещият сингъл Swim, който достигна №1 в американската класация, също беше смятан за възможен претендент за наградата за песен на годината.
Англоезичният текст на песента обаче щеше да я изключи от новата категория за най-добро азиатско поп изпълнение, обявена миналия месец.
Спорната нова категория на "Грами"
Според правилата на наградите песните, номинирани в тази категория, трябва да съдържат "значимо използване" на азиатски език. Повече от 80% от текстовете в албума Arirang са изпети на английски език.
Въвеждането на новата награда предизвика смесени реакции сред феновете на K-Pop онлайн. Много почитатели се оплакаха, че вместо да отдават признание на азиатските изпълнители, организаторите на "Грами" ги поставят в определени рамки.
Като споменаха както региона, така и езика в своето изявление, членовете на BTS изглежда засегнаха именно тези притеснения.
Снимка: Reuters
Скандали в НС, Петър Стойчев и Костадинов почти се сбиха
Българската праскова: Изкупните цени падат, а разходите растат
Цените на горивата: Пътят до морето е по-скъп с около 20 евро
Учени откриха защо статините причинят мускулни болки понякога
Сладки картофи – вкусни, хранителни и полезни
Хипертонично тазово дъно: Кога упражненията на Кегел вредят?
Как да отпуснем челюстта и лицевите мускули?
Сам Алтман: Човечеството вече е в „сингулярност“, но няма да работи по-малко
Учени: Ранният Ел Ниньо може да доведе до преминаване на прага от 2°C още през 2027 г.
Откриха скитаща се черна дупка благодарение на разкъсана от нея звезда
Китайската ракета за многократна употреба „Палас-1“ прави дебютен полет през август 2026 г.
Община Варна осигури два нови електроавтомобила за нуждите на социалните услуги
Какво ще бъде времето в сряда?
Възрастен мъж загина при катастрофа
С 4,6 на сто са се увеличили пътуванията на българите в чужбина
Министър поиска наказание за втори нотариус по случая „Баба Алино“
Bloomberg: Schneider Electric преговаря за придобиване на „Шелли груп“
Компрометиран ли е общественият транспорт на София
Какви са ползите от дигиталното евро?
Силните продажби на 911 помагат на Porsche да си стъпи на краката