47-годишен българин в инвалидна количка сбъдна детската си мечта и стигна до труднодостъпния град на древните инки - Мачу Пикчу. Деян Колев пътува хиляди километри със съпругата си, хора го носят на ръце, но успява да види света на инките.
Макар и прикован на инвалидна количка, предприел пътуването, за да научи повече за древните инки и как се интегрират коренните общности в образователната система. Нещо от което се вълнува, тъй като ръководи центъра за междуетнически диалог "Амалипе" и работи с над 300 училища в България.
"Колебания имахме много. И тук препятствията не са по-малки, в България не е по-лесно да се движиш в инвалидна количка", признава неговата съпруга Теодора Крумова.
На 3 октомври от Мадрид излетели за Лима, откъдето упорито и с висок дух се придвижвали с влакове и автобуси без платформи до труднодостъпния комплекс Мачу Пикчу в Андите.
Деян Колев е впечатлен от историята на цивилизацията на инките, от бита, мирогледа и магическите им ритуали.
"Получих голямо удовлетворение, защото се докоснах до живота на коренните народи, до индианската духовност", казва още Деян.
Той е впечатлен още от факта, че перуанците живеят много по-бедно и трудно от българите, но много се подкрепят и са съпричастни към всички.
Вижте повече в репортажа на кореспондента ни.
Кадиров: Зеленски отдавна не е легитимен президент на Украйна
Спират камионите през „Капитан Петко войвода–Орменио“
Защо туристи посещават места на зверства?
Община Царево задейства системата BG Alert
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Илон Мъск подготвя Starlink Mobile – новият мобилен оператор от космоса
Waymo планира софтуерна сервизна реакция заради инциденти с училищни автобуси
Volkswagen планира инвестиции за 160 млрд. евро до 2030 г.
Scope Ratings потвърди кредитния рейтинг на България А- със стабилна перспектива