Зловещи, унизителни и кошмарни са условията за пребиваване, лечение и работа в психиатриите, които са извън всякакви европейски стандарти. Това са само част от изводите от доклад на институцията на омбудсмана.
Данните в доклада отчитат резултатите от 53 проверки, осем от които непланирани - по конкретни жалби и след самосезиране, като обхванатите лица от тези проверки са общо 16 220.
За поредна година е отчетена тотална липса на някаква, дори и минимална, позитивна промяна в отношението на държавата по отношение на дължимата грижата за психично болните хора у нас. Специално внимание е обърнато на поредния трагичен случай от август м.г., когато институцията се самосезира и прави внезапна проверка на психиатричната клиника към УМБАЛ "Св. Марина" във Варна. Става дума за изгорял пациент, който е с наложена мярка за временно физическо ограничаване "имобилизация", т.е. "връзване", "фиксиране", съобщават от институцията на омбудсмана.
Много са пропуските
Като цяло в психиатричните болници липсва постоянно наблюдение на пациента, нерегистриране (вписване) на мерките за временно физическо ограничаване, както и липса на изградена система за пожароизвестяване с централна сигнализация.
Още по-тежко изглежда положението в затворите и арестите, се отбелязва в доклада - там има хлебарки, дървеници, а лишените от свобода не получават адекватно медицинско лечение, дефицит на лекарства, а затворниците са обект на насилие.
Битовите условия в психиатриите и местата за лишаване от свобода са под всякаква критика, а в доклада са изведени не за първи път препоръки за подобряване на средата на живот, инсталиране на противопожарни системи със сигнализация и още.
Защо отношението към психично болните у нас е равносилно на изтезаване, докога психиатриите ще са смъртна присъда за редица пациенти и защо държавата е абдикирала от темата за психичното здраве? Дебат в студиото на "Директно" с директорът на ДПБ ''Св. Иван Рилски'' д-р Цветеслава Гълъбова и директорът на дирекция в Институцията на омбудсмана Бойчо Арнаудов.
"Връзването се прилага навсякъде в Европа, където има тежка психомоторна възбуда. У нас има ръст на психозите вследствие на наркотици. Когато в клиниката постъпи човек, позитивен на шестте неща от текста за наркотици, ние не можем да го овладеем това с медикаменти. А той вилнее", обясни д-р Гълъбова пред Bulgaria ON AIR.
Арнаудов изтъкна системното недофинансиране на психиатричната помощ: "Оттам имаме лоши условия на труд. Ниско заплащане на персонала. Комплексни са проблемите и са свързани".
"Нашата специалност има нужда от много хора. Персоналът трябва да се увеличи в пъти, както и заплащането. Твърдите мерки се развиват, макар и със забавяне. Употребата на наркотици е взела застрашителни размери. Няма да приемаме пациенти за фиксиране, защото не можем да изпълним условията на наредбите. Ако трябва ще затворим. Ние не сме зверове. Ние сме готови на протест. Готови сме и да затворим психиатриите, готови сме и да не приемаме болни, готови сме и да напуснем всички", обяви д-р Гълъбова.
Гледайте целия разговор във видеото.
Зачестяват кражбиге по морето: Какви мерки се предприемат?
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
Не взимайте решения в жегата, ще сгрешите!
Младите ги е страх да пораснат, все повече
Знаете ли това за човешкия мозък?
Рубеола – ваксинацията остава най-добрата защита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
Горещо време в цялата страна днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Залогът за обезценяване на долара се разпада и една от причините е Кевин Уорш
С рекорден дефицит доверието в бюджетния разум се връща трудно
Дроновете претоварват руската ПВО и Кремъл вече не може да крие войната
Израел и Ливан сключиха споразумение за прекратяване на военните действия