Ключът на Любо Пенев: умерена лудост, никакви шегички

Националният отбор има три пресни урока срещу аутсайдера Малта, един завърши срамно.

20.03.2013 | 23:52

Ключът към успеха на футболните национали е комбинация от сериозност, контролирана агресия и налудничаво високи цели. Така смята Любослав Пенев преди световните квалификации срещу Малта в София (22 март, 18:00) и Дания в Копенхаген (26 март, 21:15).

Селекционерът иска две победи в преследването на второ място и плейоф за Мондиал 2014. Своя максимализъм и конкретно 3-те точки в Дания счита за „лудост, но в границите на разумното”. Уточнява, че всякакви сметки минават през успех над аутсайдера Малта.

В тима на гостите малцина се изхранват само от футбол, повечето го съчетават с професии – счетоводители, учител по математика, работник в пекарна и пр. Пенев обаче не брои мача при закрити врата на “Васил Левски” за сигурен и изисква сериозен подход от играчите: “Никакви шегички, никакви игрички. Вече няма слаби отбори, класата и претенциите се доказват само на терена. Силната страна на Малта е затваряне в своята половина и търсене на контри при всяка възможност. В наш минус е, че няма да има публика, но не искам да мисля, че може да се отрази. Трябва да си свършим работата без 12-ия играч”.

ИСТОРИЯ ОТ ПОРАЗИИ. България бра ядове и в трите срещи с Малта от октомври 2004. В квалификациите за Мондиал 2006 тук Христо Стоичков пусна състав с двама чисти защитници, нашите получиха гол в 12-ата минута (Мифсуд) и изравниха чак в 43-ата (Бербатов) преди обрат до 4:1. Година по-късно там завършихме 1:1. От сегашния тим единствен Гъргоров участва в двата мача, а Божинов влезе резерва във втория. През ноември 2009 - вече със Станимир Стоилов - в контрола като гост резултатът беше 1:1 до 75-ата минута, когато три бързи гола (2 на Бербатов) спасиха честта.

КОНЦЕПЦИЯ. „Аз съм максималист и искам същото от играчите – обяснява Пенев. - Трябва да се целим най-високо, за да надграждаме, а не да се задоволяваме с малко. Трябва да вярваме в това, което искаме да постигнем. Те са наясно, че трябва да играят със самочувствие, зад което обаче има покритие. У тях вече не трябва да има напрежение, след като направиха първите четири крачки и видяха, че могат да се противопоставят на тези противници. Не допуснахме загуба, което означава, че сме сериозен и корав съперник. Искам да играят твърдо, да бъдат агресивни в границите на допустимото. В някои мачове бяхме ощетени, но нищо не можем да направим. Разговарял съм с момчетата, че това е част от играта и само с перфектно поведение във всяка минута можем да отговорим на провокации от съдии и противници. Доволен съм от стореното до момента. Мисленето на играчите е променено и това е заслуга на всички, но най-важно е, че го показват на терена. Виждам как се работи, това ми вдъхва спокойствие, надежда и още повече вяра.”

СМЕТКИ. „Имаме план как да играем в Копенхаген, но нека първо се концентрираме върху Малта и да видим резултата от Чехия - Дания. Те ще се борят за победа, защото едно равенство няма да ги устройтва. Може би хикс е най-добре за нас, но да не правим сметки. Имаме тежка програма и трябва да мислим мач за мач. Ако допуснем, че Италия ще задържи първото място, баражът е постижима цел за нас.

Група В

22 март: 18:00 България – Малта (средни коефициенти 1.12 / 8.26 / 18.85), 21:30 Чехия – Дания (2.08 / 3.25 / 3.67);

26 март: 18:00 Армения – Чехия (6.25 / 4.25 / 1.45), 21:15 Дания – България (1.60 / 3.68 / 5.63), 21:45 Малта – Италия (21 / 11 / 1.06).

Класиране: 1. Италия - 10 точки (3-1-0, 10:4), 2. България – 6 (1-3-0, 4:3), 3. Чехия - 5 (1-2-0, 3:1), 4. Армения – 3 (1-0-2, 2:4), 5. Дания – 2 (0-2-1, 2:4), 6. Малта – 0 (0-0-3, 1:6).

Резултати досега: България – Италия 2:2, Малта – Армения 0:1, Дания - Чехия 0:0, България – Армения 1:0, Италия – Малта 2:0, Чехия – Малта 3:1, Армения – Италия 1:3, България – Дания 1:1, Чехия – България 0:0, Италия – Дания 3:1.