Президентът ободрява скиорките след класиране на опашката

Близо 2 секунди разлика в пасива на Мария Киркова при добри условия и в тежка видимост.

24.01.2013 | 18:28

Мъгла и снеговалеж спънаха амбициите на Мария Киркова и Александра Попова за по-престижно класиране. Двете завършиха на опашката във втория гигантски слалом за Европейската купа в Пампорово, съответно 41-а и последна от 43 преминали двата манша (7 отпаднали).

Държавният глава Росен Плевнелиев ободри нашите скиорки на финала с поздравления за усилията и поощрителни думи. България и догодина ще кандидатства за стартове от ЕК, а според президента тези домакинства надхвърлят спортната рамка и градят националния имидж.

Мария и Александра се целеха в челните 30, но тежката видимост в горната част на пистата усложни допълнително задачата при последни стартови номера (50-51).

27-годишната Киркова съжалява, че не извади късмет с “прозорци” в мъглата и снега, защото се чувстваше уверена след 36-ото място вчера. Дебютиращата в състезания от такъв висок ранг Попова се “загуби” и разпиля секунди в началото на втория манш, но след финиша заяви: “Не се оплаквам, трупам опит”.

Микроскопични дистанции отделиха челните позиции. Спечели Аделин Бо (Франция) с общо време 1:59.91 мин, на стотна от секундата пред София Годжа (Италия) – 1:59.92. Със същата разлика германката Сузане Вайнбухнер (2:00.07) изпревари за трето място австрийката Мириам Пухнер (втора вчера).

Победителката от първия ГС, а също лидер в дисциплината и генералното класиране за ЕК - Рамона Зибенхофер (Австрия), отпадна във втория манш. Шведката Кайша Клинг добави пето място към вчерашното трето.

Лошите метеорологични условия изкривиха мярката между най-добрите и двете българки. Днес Киркова финишира с 2:05.03 мин, на 5.12 сек под първото място. Попова след грубата грешка пресече линията за 2:14.08 мин (+14.17 сек).

При перфектни условия вчера Мария завърши на 2.31 сек от най-бързата в първия манш, +1.40 във втория, общо +3.46 зад най-доброто постижение. Пасивите на Александра бяха съответно 3.41, 2.54 и общо +5.70 сек.

Президентът Плевнелиев връчи купата на Аделин Бо (в първия ГС тя завърши 5-а). Още преди церемонията лъчезарната французойка се изказа ласкаво: “Обичам България, харесва ми тук, беше ми много приятно”. Сетне допълни: “Целта ми е да спечеля крайното класиране за Европейската купа, да спечеля Световна купа. Организацията в Пампорово беше като малка Световна купа”.