Наш съдия спря за 18 минути мач в Шампионската лига

Станислав Тодоров и петима асистенти направиха тежък дебют, завършил с дузпа в последните секунди.

05.12.2012 | 12:54

Екстремен дебют в Шампионската лига записа българска съдийска бригада, начело със Станислав Тодоров. Главният рефер от Шумен спря в 10-ата минута мача от Група „А” между „Динамо” (Загреб) и „Динамо” (Киев) заради обилен сняг и невъзможна видимост.

След 18-минутно чистене и разчертаване на терена с червена боя делегатът на УЕФА и нашите арбитри решиха играта да бъде подновена. Природата се смили и постепенно валежът намаля, но финалното изпитание дойде в последните секунди на добавеното време със ситуация за дузпа в пеналта на украинците.

Правилно отсъден и точно реализиран за 1:1, наказателният удар спаси домакините от срама да завършат груповата фаза с нула гола и нула точки. Освен това те избегнаха изравняване на антирекорд от 12 поредни загуби в ШЛ (поставен от „Андерлехт” 2003-2005).

Хърватският тим, елиминирал инфарктно „Лудогорец” в квалификациите, отпада с 4-то място, едно равенство и 5 загуби, голова разлика 1:14. Като трети в класирането отборът от Киев се прехвърля на 1/16-финали в Лига Европа, а за осминафиналите в големия турнир продължават „Пари Сен Жермен” и „Порто” (статистика, класирания и програма на днешните мачове по-надолу).

Проблемите за българската бригада започнаха още преди мача, когато дъждът над „Максимир” започна да преминава в сняг. Директорът на стадиона призна минути преди началото, че не е сигурен дали теренът ще издържи. Мачът започна с бяла топка, впоследствие спешно сменена с червена.

При прекратяването на играта първо бе обявена 10-минутна пауза за фиксиране на очертанията, която продължи почти двойно. Коментатори се питаха защо домакините не са го сторили предварително, а след мача помощник-треньорът на гостите Алексей Михайличенко заяви, че няма да коментира играта, защото такава реално не е имало.

Като компенсация за стреса 36-годишният Тодоров добива международна популярност, защото куриозните фотоси и видеокадри обикалят света. Преодолявайки екстремната ситуация, бригадата (вкл. странични Венцислав Гаврилов и Николай Ангелов, четвърти Иван Вълчев, допълнителни асистенти край вратите Николай Йорданов и Георги Йорданов) се доказа за нови наряди в турнирите. Същата шесторка ръководи миналия месец мач от групите на Лига Европа (Виктория Пилзен - Апоел Тел Авив).

Български рефер не беше ръководил мач от групите на Шампионската лига близо 15 години (Атанас Узунов). В края на 2009-а Антон Генов получи наряд за „Барселона” – „Динамо” (Киев), но в последния момент бе сменен заради разследване на съмнителен мач (контрола Македония – Канада 3:0, в която отсъжда по чифт дузпи за двата отбора) и впоследствие оневинен.

ШАМПИОНСКА ЛИГА - последен (6-и) кръг в групите

A/ Пари Сен Жермен - Порто 2:1 (Силва 29, Лавеци 61; Мартинес 33), Динамо Загреб – Динамо Киев 1:1 (Кръстанович 90+5-дузпа; Ярмоленко 45+1). Крайно класиране: 1. ПСЖ - 15 точки (5-0-1, 14:3), 2. Порто - 13 (4-1-1, 10:4), 3. Д. Киев - 5 (1-2-3, 6:10), 4. Д. Загреб - 1 (0-1-5, 1:14).

B/ Монпелие – Шалке 1:1 (Ерера 59; Хьоведес 56), Олимпиакос – Арсенал 2:1 (Маниатис 64, Митроглу 73; Росицки 38). Крайно класиране: 1. Шалке - 12 (3-3-0, 10:6), 2. Арсенал - 10 (3-1-2, 10:8), 3. Олимпиакос - 9 (3-0-3, 9:9), 4. Монпелие - 2 (0-2-4, 6:12).

C/ Малага – Андерлехт 2:2 (Дуда 45 и 61; Йованович 50, Мбокани 89), Милан – Зенит 0:1 (Дани 35). Крайно класиране: 1. Малага - 12 (3-3-0, 12:5), 2. Милан - 8 (2-2-2, 7:6), 3. Зенит - 7 (2-1-3, 6:9), 4. Андерлехт - 5 (1-2-3, 4:9).

D/ Борусия Дортмунд - Манчестър Сити 1:0 (Шийбер 57), Реал Мадрид – Аякс 4:1 (Роналдо 13, Кайехон 28 и 88, Кака 49; Бурихтер 59). Крайно класиране: 1. Борусия - 14 (4-2-0, 11:5), 2. Реал - 11 (3-2-1, 15:9), 3. Аякс - 4 (1-1-4, 8:16), 4. Ман Сити - 3 (0-3-3, 7:11).

5 декември, 21:45 ч.

Е/ Шахтьор Донецк - Ювентус, Челси - Нордзеланд. Класиране: Шахтьор - 10 (3-1-1, 12:7), Ювентус - 9 (2-3-0, 11:4), Челси - 7 (2-1-2, 10:9), 4. Нордзеланд - 1 (0-1-4, 3:16).

F/ Байерн - БАТЕ Борисов, Лил - Валенсия. Класиране: Байерн - 10 (3-1-1, 11:6), Валенсия - 10 (3-1-1, 11:5), 3. БАТЕ - 6 (2-0-3, 8:11), 4. Лил - 3 (1-0-4, 4:12).

G/ Барселона - Бенфика, Селтик - Спартак Москва. Класиране: 1. Барселона - 12 (4-0-1, 11:5), Бенфика - 7 (2-1-2, 5:5), Селтик - 7 (2-1-2, 7:7), 4. Спартак - 3 (1-0-4, 6:12).

H/ Ман Юнайтед - ЧФР Клуж, Брага - Галатасарай. Класиране: 1. Ман Юнайтед - 12 (4-0-1, 9:5), Галатасарай - 7 (2-1-2, 5:5), Клуж - 7 (2-1-2, 8:7), 4. Брага - 3 (1-0-4, 6:11).