Полуфиналът Федерер - Димитров е зад ъгъла

Григор изтощен и удовлетворен след 3-часова победа с три тайбрека в осминафиналите.

25.10.2012 | 09:54

С трудни 3-сетови победи Григор Димитров и Роджър Федерер се доближиха на една стъпка от първата си среща, която може да стане на полуфинал от силния турнир в Базел. В осминафиналите 21-годишният българин надви след три тайбрека 37-ия в света французин Жулиен Бенето - 7:6 (5), 6:7 (1), 7:6 (3), а по-възрастният с 10 години швейцарец преодоля с 6:3, 6:7, 7:5 бразилеца Томаш Белучи.

Препятствието за Григор към мечтания сблъсък с неговия идол ще бъде излъчено довечера от мача между залязващия Николай Давиденко (Русия) и Пол-Анри Матио (Франция). Великият Роджър чака победителя измежду Лукаш Кубот (Полша) и Беноа Пер (Франция). Четвъртфиналите са утре.

В кариерата си Димитров не е срещал 31-годишния Давиденко и 30-годишния Матио. Роденият в Украйна и играещ за Русия Николай беше №3 в света преди 6 години, но постепенно слезе до №42. Французинът от своя страна достигна до №12 в ранглистата през април 2008, започна рязък спад през 2010-а и в началото на тази година падна до 733-ти, а сега е №101.

При всички положения четвъртфиналът ще е труден, но преодолим за демонстриращия добра форма и мощни сервиси Григор. В първия кръг нашият №62 в света сгази силния сърбин Виктор Троицки. Срещу Бенето, при равностойни показатели, решаващи се оказаха 17 аса на Димитров срещу само 5 за французина.

Плюс за българина е, че ще има ден почивка за четвъртфинала. След снощния близо 3-часов маратон срещу Бенето той написа в социалната мрежа Facebook: „Благодаря ви за съобщенията. Много съм щастлив от победата. Беше тежък мач, но със страхотен завършек. Лека нощ от Базел”.

Световният №1 Федерер е 5-кратен шампион на турнира в родния си град. Само през 2009 сърбинът Новак Джокович прекъсна победната му серия.