Еврогрупата е получила искането на Гърция за удължаване на програмата за кредитиране

Документът предстои да бъде разгледан, коментира Йерун Дейселблум

19.02.2015 | 12:17 Редактор: Мариета Иванова
Еврогрупата е получила искането на Гърция за удължаване на програмата за кредитиране

Еврозоната е получила гръцкото искане за шестмесечно продължаване на програмата за кредитиране, потвърди председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум, цитиран от Франс прес.

Документът ще бъде разгледан по-късно днес на заседание на т. нар. Работна група на еврото (Euro Working Group) - подготвителната инстанция на еврозоната.

"Получих гръцкото искане за шестмесечно продължаване", пише Дейселблум в Twitter, без никакви подробности по съдържанието на искането.

 "Нашата цел е да намерим общи допирни точки за постигане на споразумение", заяви по този повод гръцкият правителствен говорител Гавриил Сакеларидис. Той добави, че се водят трескави консултации и че се прави опит чрез диалог да бъдат намерени допирните точки.

"Никой не бива да ни вини, че сме настоятелни, целта ни е скоро да бъде сключено споразумение", каза говорителят пред радио Sky, цитиран от БТА, по повод на днешното решаващо заседание на Работната група.

На въпрос какво ще се случи, ако не бъде постигнато споразумение, Сакеларидис каза, че предпочита да не отговаря, тъй като в момента текат консултации. Говорителят каза още, че правителството няма да подпише споразумение, съдържащо мерки за икономии, подобни на тези от меморандума, и допълни, че дългът на Гърция е неустойчив.

Гръцкият сайт нюз.ин припомня поставените от Берлин "червени линии", а именно, че продължаване или удължаване може да има само след финализиране на текущата програма, без никакво анулиране на реформите, с мерки, но само в съгласие с кредиторите, чрез изплащане на заеми на всички кредитори, и чрез сътрудничество и контрол над Атина от европейските институции.

През последните дни вече се проведоха два опита за постигане на консенсус, които завършиха с неуспех. Настоящата програма за Гърция изтича в края на февруари и опасенията са, че страната може да фалира до края на март без нея.

Гръцкото правителство и банките в страната практически изгубиха достъп до пазарите. Те се крепят благодарение на спасителните парични потоци от страните от еврозоната и Европейската централна банка. Помощта е обвързана с политика за затягане на коланите, на която новото крайноляво правителство на страната се противопоставя.