Неизбежни ли са промените в закона, касаещи неизбежната самоотбрана?
С пълна сила се клатушкат емоциите на част от обществото, което е все по-гневно от ширещата се битова престъпност от една страна, а от другата стои разумът на юристи, които вярват, че текстовете в Наказателния кодекс са добри и общественото мнение не е мерило за истината.
Адвокат Николай Хаджигенов бе категоричен, че поправки в закона за самоотбраната не трябва да има и коментира настояването на "Обединените патриоти" за реформа в нормативния акт.
"Политиката на ОБ е като Детска градина "Малина" - единият вицепремиер си играе на войници, другият на ченгета, третият на законодател. Най-големият проблем в случая е, че Патриотите са писател, а не читател", коментира в "България сутрин" Хаджигенов.
Темата е предизвикана от последния случай, в който смъртта си намери човек с 9 присъди за кражби, тръгнал да обира отново. Куршуми от пловдивски лекар обаче го спряха.
"Не конкретният случай е причината за желанието ни за промяна в законодателството, касаещо неизбежната отбрана. Това е част от нашата управленска програма", отсече депутатът и представител на "ВМРО-Обединени патриоти" Александър Сиди.
Пред Bulgaria ON AIR той обясни, че след обстоятелството в Пловдив е станало ясно, че хората искат да имат възможност да се защитават, когато някой влезе в дома им с цел да ги обере и да застраши живота им, но действащото сега законодателство им оставя притеснения.
"Хубаво е човек да чете, после да пише. Текущият закон за опасните средства дава възможност на всички граждани да имат оръжие. Пречката е корумпираното и неграмотно МВР", беше отговорът на адвокат Хаджигенов.
Той продължи, че в България има над 300 хил. единици оръжия, на което Александър Сиди го контрира с "явно четем различни статистики", като визира "незаконното такова, което притежават в Родопите".
5 мързеливи тренировки за лятната почивка
Кайли Дженър се страхувала да каже на родителите си за първата си бременност
Остават броени дни до началото на фестивала AURA: Temple of Eos
Как нискостепенното възпаление ускорява стареенето?
Ягодите – съюзник номер 1 на имунната система през лятото
През лятото са възможни заболяването „ръка-крак-уста“ и херпангина
Международната конференция на ENMESH беше открита в София
Създадоха невроморфен чип, който имитира човешкото зрение
С 95% вероятност: Учени изчислиха кога ще настъпи краят на човечеството
Нов анализ: Тъмната материя ли е източникът на гама-лъчението от центъра на галактиката
Напрежението в разломите на Калифорния е най-високото от 1000 години насам
Варненски ученик e сред златните медалисти на европейската олимпиада по физика
Румен Радев: Ще наложа вето върху санкциите срещу Русия
Общинска комисия обсъди проблема с косенето в "Младост" и "Аспарухово"
Общински съветници с критики към кмета заради сметосъбирането във Варна
Коцев: Утре ще бъдат издадени първите заповеди за събаряне на сгради в "Баба Алино"
Водещите индекси на фондовата търговия в Европа е намериха посоката
Компаниите трябва да се подготвят за „икономиката на човешките умения“
SOFIX с ръст от 0,13% до 1 257 пункта
МакНали: Петролният пазар продължава да е силно оптимистичен към кризата