"Червена" България ликува: ЦСКА обърна "Левски", Стойчо надигра Мъри

"Сините" поведоха с гол на Миланов, но голове на Кери и Кайседов донесоха победа за "армейците"

26.09.2021 | 18:36 Редактор: Юлия Христова

ЦСКА победи с 2:1 "Левски" в голямото дерби на българския футбол, играно на националния стадион.

"Сините" поведоха с фамозен гол на Георги Миланов в 28-ата минута, но в самия край на полувремето Греъм Кери изравни. След почивката "червените" бяха по-добрият отбор на терена и заслужено стигнаха до успеха с гол на Жорди Кайседо в 65-ата минута.

Така Станимир Стоилов остава без победа в първенството, откакто се завърна в "Левски". Стойчо Младенов пък записа осми пореден успех в мач №1 у нас и несъмнено вече е сред най-големите кошмари за "сините".

В класирането ЦСКА събра 16 точки и се изкачи на 3-то място, докато Левски остава с 8 т. и заема незавидната 11-та позиция. В следващия кръг на "Герена" гостува "Лудогорец", докато за "армейците" предстои визита на "Царско село".

Треньорът на ЦСКА Стойчо Младенов направи пет промени от успеха с 4:2 над Ботев във Враца. Димитър Евтимов, Асен Дончев, Карол Метс, Федерико Барела и Йоан Баи отстъпиха местата си, съответно на Густаво Бусато, Иван Турицов, Юрген Матей, Томас Лам и Брадли Мазику. Възстановеният Амос Юга беше на пейката, защото не игра в последните три мача на "червените", от равенството 1:1 със Славия на "Българска армия". Така в средата на терена играха Жеферсон и Карло Мухар. Георги Йомов, Яник-Сони Вилдсхут и Греъм Кери помагаха на голмайстора Жорди Кайседо.

Станимир Стоилов направи само една промяна от равенството 0:0 срещу ЦСКА 1948 в последния кръг. Андриан Краев се завърна вместо Марин Петков. Той беше опорен халф заедно с Радослав Цонев. Тримата контузени Николай Михайлов, Иван Горанов и Георги Миланов стартираха дербито от 1-ата минута. Пред Михайлов в защита действаха Драган Михайлович, Гьоко Зайков, Христов Шелис и Горанов. Георги Миланов, Борислав Цонев и Здравко Димитров играха зад Билал Бари.

"Левски" можеше да поведе още в 10-ата минута, когато Георги Миланов направи двойно подаване с Борислав Цонев, но ударът му срещна страничната греда. ЦСКА отговори чрез Греъм Кери, който беше изведен на фланга, навлезе в наказателното поле и потърси близкия ъгъл. Николай Михайлов беше заел добра позиция и изби в корнер. След неговото изпълнение Яник-Сони Вилдсхут засече с глава в аут.

Така се стигна до 28-ата минута, когато "Левски" поведе с фамозен гол. Борислав Цонев центрира от корнер, Христос Шелис продължи с глава към далечната греда. И там Миланов със страхотно изпълнение със задна ножица пред погледите на Жеферсон и Бусато откри резултата – 1:0!

После далечен шут на Борислав Цонев излезе в аут, а ЦСКА натисна. Първо Жорди Кайседо беше изпуснат след корнер, но не уцели вратата. В самия край на полувремето "червените" все пак изравниха. Кери беше намерен в наказателното поле, овладя и с мощно изпълнение от близка дистанция матира Михайлов за 1:1!

Второто полувреме започна с опасен, но неточен удар на Георги Йомов. После интересните положения липсваха и двата отбора внимаваха повече да не загубят. В 64-ата минута Федерико Варела стреля, но и неговият мерник изневери. И секунди по-късно ЦСКА стигна до пълен обрат.

Юрген Матей изведе Жорди Кайседо, който се справи един срещу един с Шелис. Нападателят излезе сам срещу Михайлов и с изстрел по земя преодоля вратаря за 2:1! В 77-ата минута ЦСКА пропусна да сложи точка на спора. Драган Михайлович се размина с топката и Йоан Баи излезе сам срещу вратаря. Крилото обаче си поведе топката твърде силно и Михайлов го спря.

Пет минути по-късно станахме свидетели на идентична ситуация, но този път Михайлов спря Кайседо след грешка на Михайлович. До края резултатът остана непроменен, въпреки че ЦСКА продължи да изпуска голови положения.