ЕС разследва Meta Platforms за предполагаемо нарушаване на правилата за рисковете пред детската сигурност онлайн. Европейската комисия ще провери дали Facebook и Instagram не са нарушили Закона за цифровите услуги, защото потенциално "могат да стимулират поведенчески зависимости при децата, както и да създават т.нар. ефекти на заешката дупка".
Комисията е притеснена за верифицирането на възрастта на младите потребители в платформите на Meta, както и за рисковете за неприкосновеността, свързани с алгоритмите за препоръки.
"Искаме младите хора да имат сигурни, подходящи за възрастта им преживявания онлайн и прекарахме десетилетие в разработката на повече от 50 инструмента и политики, създадени, за да ги защитават", коментира говорителят на Meta пред CNBC.
ЕК заяви, че решението за започване на разследването е взето след предварителен анализ на доклад за оценка на риска, подготвен от Meta през септември 2023 г. Еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон посочва, че регулаторът не е убеден, че Meta е направила достатъчно, за да изпълни задълженията си според Закона за цифровите услуги за ограничаване на рисковете от негативни ефекти върху физическото и психично здраве на младите европейци в платформите си.
Четете повече investor.bg.
Снимка: БГНЕС
Василев, ПБ: Спецов си заминава от "Лукойл", кабинетът е готов
Любомир Дацов: България отдавна е в дългова спирала
Зловещото "човешкото сафари": в Сараево се състезавали кой ще убие най-красивата жена
Битка за власт: Бързо съставяне на кабинет и дълбоки реформи
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
"Възраждане" потресени от думите на Гълъб Донев за нов дълг
Концесиите на магистралите: ефективност или скрито прехвърляне на сметката към гражданите?
Трайчо Трайков: България е подготвена за енергийни сътресения
Тим Крейгхед: Експанзията на рисковото инвестиране в Европа изисква ново поколение
Обединените арабски емирства поемат по свой собствен път