Нагласите в Израел: Нетаняху губи доверие, 92% виждат Иран като победител

Проучване отчита масово недоволство от новото споразумение между Вашингтон и Техеран

22.06.2026 • 10:21 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Нагласите в Израел: Нетаняху губи доверие, 92% виждат Иран като победител
Нагласите в Израел: Нетаняху губи доверие, 92% виждат Иран като победител

Повечето от израелците смятат, че Иран е излязъл по-силен от войната в Близкия изток и последвалата сделка със Съединените щати, показва проучване, цитирано от Arab News.

Анкетата сред 3644 респонденти, проведена между 17 и 20 юни от Еврейския университет в Ерусалим в сътрудничество с института "Агам", рисува мрачна картина на обществените нагласи след споразумението между САЩ и Иран.

От анкетираните 92,1% заявяват, че Иран е спечелил или е извлякъл повече ползи от конфликта, докато 82,9% смятат, че дългосрочната сигурност на Израел е отслабена.

Криза на доверието в управлението на Нетаняху

Проучването установява, че дори сред избирателите, които подкрепят десния блок - електоралната база на премиера Бенямин Нетаняху, 93,1% вярват, че Иран е спечелил.

Противопоставянето срещу споразумението между САЩ и Иран е широко разпространено, като 63,2% от респондентите са против него, в сравнение със само 12,1%, които изразяват подкрепа.

Констатациите сочат за по-широка криза на доверието в ръководството на Израел, пише AFP.

Почти 3/4 от анкетираните (72,5%) заявяват, че не вярват на твърденията на Нетаняху за постиженията на военната кампания, докато 56,4% оценяват неговото управление на кампанията като "провалило се" или "лошо".

Проучването също така посочва политическата цена, платена от премиера, като подкрепата за поста му е спаднала рязко от 40,5% в началото на март до 29,4% през юни.

Въпреки това анкетата регистрира продължаваща подкрепа за военни действия срещу "Хизбула" в Ливан.

Почти половината от респондентите (48,2%) подкрепят подновяването на мащабни военни действия срещу "Хизбула" в Ливан, дори ако това крие риск от конфронтация с Вашингтон, докато едва 21% се противопоставят на такъв ход.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички