Иранският външен министър Абас Арагчи обвини САЩ, че избират "безразсъдна военна авантюра" всеки път, когато "на масата има дипломатическо решение".
Иранците "никога няма да се преклонят пред натиск", заяви Арагчи в публикация в X ден след като двете страни взаимно се обвиниха за атаки в Ормузкия проток, а САЩ откриха огън по още ирански плавателни съдове.
"Това груба тактика за натиск ли е? Или резултат от това, че някой отново е подвел POTUS (президентът на САЩ Доналд Тръмп) към ново затъване в конфликт", попита иранският дипломатически представител, предаде BBC (Би Би Си).
Примирието остава в сила
Въпреки сблъсъците, Тръмп заяви, че примирието остава в сила. То трябва да позволи преговори за прекратяване на войната, започната от САЩ и Израел през февруари.
Очаква се Иран да отговори на американските предложения в петък, според държавния секретар на САЩ Марко Рубио.
"Надявам се това да е сериозно предложение, наистина", каза Рубио по време на посещение в Италия.
Ормузкият проток остава под напрежение
Иран контролира Ормузкия проток и атакува съюзници на САЩ в Персийския залив в отговор на американските и израелските удари.
Около 20% от световния петрол и втечнен природен газ преминават през стратегическия воден път, чието блокиране доведе до рязък скок на цените.
По-рано тази седмица Тръмп започна, а след това временно спря, американска военна операция за освобождаване на около 2000 кораба, блокирани в района от февруари насам.
САЩ поддържат и военноморска блокада на ирански пристанища с цел да окажат натиск върху Техеран да приеме американските условия — ход, който предизвика гнева на иранските власти.
Нови американски удари срещу ирански танкери
В петък Централното командване на САЩ (Centcom) съобщи, че американски сили са обезвредили два празни петролни танкера под ирански флаг, опитващи се да влязат в иранско пристанище в Оманския залив "в нарушение на продължаващата американска блокада".
Според изявлението американските сили са изстреляли "прецизни боеприпаси по комините им", за да попречат на корабите да навлязат в Иран.
Centcom заяви още, че американските сили възпрепятстват повече от 70 танкера да влизат или да напускат ирански пристанища.
Взаимни обвинения за атаките в Ормузкия проток
Новите американски атаки последваха размяната на удари в Ормузкия проток в четвъртък, за която и двете страни се обвиняват взаимно.
Centcom обвини Иран, че е изстрелял ракети, дронове и малки лодки срещу три американски военни кораба при това, което нарече "непровокирана атака".
От своя страна висшето военно командване на Иран заяви, че САЩ са атакували ирански петролен танкер и друг кораб, приближаващ Ормузкия проток, както и че са извършили "въздушни удари" по няколко крайбрежни района.
Снимка: БГНЕС
Окончателно: Двама от "Калашниците" остават зад решетките
„Девин“ ЕАД инвестира близо 265 000 евро в развитието на Община Девин и местната общност през последните три години
“Луксът” да пътуваш с БДЖ: Фасове, разпрани седалки, бутилки с урина
Идва ли краят на евтините стоки от Китай, поръчани онлайн след 1 юли?
От 15 хронични състояния ни отървава здравословният стил
Дисекиращ остеохондрит при млади мъже – кога болката в коляното след спорт е тревожна?
Защо бебетата харесват ярки цветове?
Защо едни лекарства се приемат на гладно, а други след хранене?
Новият лунен и марсиански роувър на НАСА измина 26 км почти напълно самостоятелно
Ръкопис за крал Артур и Светия Граал отива на търг за 2 милиона долара
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
3-годишно дете почина след задавяне в Пловдив
Оставиха в ареста двама от бандата на Калашниците
Какво ще бъде времето в сряда?
Институции и концесионери обсъждат чистотата на плажовете във Варна
Престижни награди за ученици от Хуманитарната гимназия във Варна
Моника Илиева: Трябва да минат поне 10 години за пълното навлизане на автономния транспорт
Секторът на услугите във Великобритания се свива с най-бързия темп от януари 2023 г.
Пълните хибриди: Най-големите им предимства са в града
Алън Грийнспан - символ на „великата умереност“ и независимия Фед