Земетресение от 7,4 по Рихтер разтърси Индонезия: Има жертва и разрушения (+СНИМКИ)

Трусът предизвика паника сред населението

02.04.2026 • 07:19 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Земетресение от 7,4 по Рихтер разтърси Индонезия: Има жертва и разрушения (+СНИМКИ)
Земетресение от 7,4 по Рихтер разтърси Индонезия: Има жертва и разрушения (+СНИМКИ)

Земетресение с магнитуд 7,4 удари в Молукско море край индонезийския остров Тернате рано в четвъртък, причинявайки смъртта на най-малко един човек.

Трусът, който стана в 06:48 местно време (22:48 по Гринуич) на дълбочина 35 км, предизвика предупреждения за цунами, които впоследствие бяха оттеглени, предаде BBC.

70-годишна жена в Северен Сулавеси е загинала, затисната от отломки на сграда, а друг човек е счупил крака си, след като е скочил от сграда, съобщи индонезийската национална новинарска агенция "Antara".

Въпреки че регионът се характеризира с висока сеизмична активност, някои жители споделиха пред BBC, че това е едно от най-силните земетресения, които са усещали през последните поне шест години.

Предупреждения за цунами

Базираният в Хавай Тихоокеански център за предупреждение за цунами първоначално предупреди, че са възможни вълни под 0,3 м по крайбрежията на Гуам, Япония, Малайзия, Папуа Нова Гвинея, Филипините и Тайван. Тревогата за цунами бе отменена след два часа.

Разкази на очевидци от Манадо и Битунг

Журналистът Исвара Сафитри, която живее в центъра на Манадо, си спомня как мебелите в стаята ѝ са се тресли в продължение на няколко секунди.

"Беше наистина силно... Дори ми се зави свят", сподели Сафитри.

Последвали са поне два вторични труса с магнитуд 5,5 и 5,2, като властите предупреждават за още възможни последващи трусове. Националната геоложка агенция докладва за "щети по сгради и ранени" около час след първоначалния трус, но без да предоставя повече подробности.

Снимки: Reuters


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички