Префектура Еврос остава в пълна готовност заради повишените речни дебити, които предизвикаха сериозно безпокойство сред жителите. Пробивът на дигата в Аморио, само на шест километра от Лавара, доведе до незабавна мобилизация на властите.
Огромни водни обеми, идващи от север по линията Гърция–България, оказват силен натиск върху дигите и речните брегове, увеличавайки риска от мащабни наводнения. В района на Дидимотихо зоната край дигата вече е залята от водите на река Еритропотамос, информира кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станченва.
150 000 акра наводнени площи
По предварителни данни около 150 000 акра земя са под вода, като наводненията обхващат голяма част от префектурата. Северният възел на Лавара остава затворен от вчера следобед, след като равнината беше залята. На места нивото на водата достига шест метра.
Повечето проходи под вертикалната ос бяха затворени още през предходните дни, а последният отворен участък беше запечатан с инертни материали при достигане на критично налягане. Помпите в Лавара работят непрекъснато, опитвайки се да отклонят водата от населеното място, но външният воден обем достига до седем метра и поддържа силен натиск върху защитните съоръжения.
Частично стабилизиране, но рискът остава
Стабилизиране се отчита при измервателната станция Питио, където нивото е спаднало до 6,50 метра – спрямо 6,82 метра вчера. Намалението се свързва със скъсвания на язовирни съоръжения в България и Турция, в района на Одрин, което временно ограничава обемите на река Еврос, достигащи до Гърция.
Въпреки това значителни количества вода продължават да се спускат по течението, застрашавайки равнини, земеделски земи и населени места, особено в районите на Суфли, Тихерос и Петалос.
Червен код до петък
Регион Еврос обяви червена степен на тревога до петък. Общините Ферес, Тихерос, Суфли, Дидимотихо и Орестиада са в постоянна готовност.
В 2:30 часа през нощта в четвъртък беше изпратено предупреждение чрез системата 112 до жителите на Лавара с призив да останат бдителни. По думите на местните хора нивото на водата се е повишило с около 2,5 метра само за три часа – между 22:00 и 1:00 ч.
Долното село Лавара е обявено в извънредно положение. Сирени и полицейски патрули призовават жителите към евакуация.
Помощ от правителството
Премиерът Кириакос Мицотакис обяви отпускането на 30 милиона евро за инфраструктурни проекти в Еврос по време на посещението си в засегнатите райони.
Той беше информиран за ситуацията от областния управител на Източна Македония и Тракия Христодулос Топсидис, както и от кметовете на Суфли, Дидимотихо и Орестиада.
Мицотакис подчерта, че е постигнато споразумение с България за четиригодишен "прозорец“ с гарантирани количества вода за напояване. По думите му средствата няма да бъдат насочени към противонаводнителна защита, а към инфраструктурни проекти, които да осигурят водна независимост през летните месеци.
"Имаме четири години да реализираме тези проекти, които се обсъждат от десетилетия. Сега е моментът да ги осъществим“, заяви премиерът. Той уточни че финансирането ще достигне 30 милиона евро чрез Интегрираните пространствени инвестиции, с възможност за незабавни и средносрочни интервенции.
Снимка: БГНЕС
Ейса успокои Гришо след загубата на "Уимбълдън"
С 40% са намалели частъците от пътя в добро състояние
Шпионин и бивш полицай признаха, че са убили жената, която взриви Вадим Ермолаев
Торзиo на тестиса –патофизиология, клинични прояви, диагностичен подход и съвременно лечение
Бившият здравен министър Стойчо Кацаров е новият представител на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК
Министър Ивкова започва проверки на обектите за модернизация на спешната помощ
Шизофренията и биполярното разстройство споделят 70% от генетичните си корени
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
Времето във Варна на 8 юли 2026
Честваме паметта на св. великомъченик Прокопий
Аржентина и Швейцария са последните четвъртфиналисти на Мондиал 2026
В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
ФИФА и Джани Инфантино са по-силни от всякога въпреки скандалите
Dow се отдръпна от рекордното ниво, петролът отново поскъпна
Настъпва ли времето на „перфектния“ инфлуенсър
ЕС ще подобрява ефективността на центровете за данни с енергийни етикети