Алтернатива за Германия бе определена като екстремистка партия

Вътрешният министър на Долна Саксония: Най-голямата опасност за нашето общество идва от десния екстремизъм

17.02.2026 • 19:53 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Алтернатива за Германия бе определена като екстремистка партия
Алтернатива за Германия бе определена като екстремистка партия

Партия Алтернатива за Германия (АзГ) беше класифицирана като "екстремистка" в северозападната германска провинция Долна Саксония от регионалния клон на Федералната служба за защита на конституцията, предаде ДПА.

Крайнодясната АзГ стана най-голямата опозиционна партия в Германия след парламентарните избори миналата година, но последователно е обвинявана в екстремистки уклони.

"Оценката на Службата за защита на конституцията е ясна. Най-голямата опасност за нашето общество идва от десния екстремизъм и според тази класификация АзГ в Долна Саксония ясно попада в тази категория", заяви днес вътрешният министър на Долна Саксония Даниела Беренс. 

Няколко регионални структури на партията в 16-те федерални провинции на Германия вече са класифицирани като потвърдени случаи на десен екстремизъм, което позволява на службите да ги разследват и наблюдават.

Министерството на вътрешните работи на Долна Саксония заяви, че крайнодясната идеология е широко разпространена в партията. 

"Антиконституционни изявления и поведение, често изразявани с агресивен и конфронтационен език, характеризират партията", се посочва в изявлението.

АзГ е обвинявана, че е доминирана от фундаментална тенденция към отхвърляне на свободния и демократичен конституционен ред на Германия.

Миналата година провинциалната служба за вътрешно разузнаване съобщи, че броят на крайнодесните екстремисти в структурата на партията в Долна Саксония е нараснал от около 600 на 850 души през 2024 г., от общо 8000 членове.

Следващите избори в Долна Саксония са насрочени за 2027 г. Проучване от ноември показа подкрепа от 20% за АзГ, което е значително повече от 11%, които партията получи на предишните регионални избори през 2022 г.

Очаква се АзГ да постигне рекордна подкрепа на пет регионални вота тази година, предаде БТА.

Снимка: БГНЕС
 


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички