Министерство на правосъдието на САЩ изпрати до Конгреса списък с "политически значими лица", съдържащ се в милионите документи, публикувани във връзка с разследванията срещу осъдения за сексуални престъпления Джефри Епстийн.
Писмото от шест страници, с копие от което разполага CNN, включва имената на много известни личности, които фигурират в документите, независимо от контекста, без да се уточнява до каква степен те са били свързани или в контакт с Епстийн.
Писмото е подписано от заместник-главния прокурор Тод Бланш и е адресирано до водещи членове на правните комисии в Камарата на представителите и Сената.
Законът за прозрачност относно досиетата "Епстийн"
Министерството е било задължено да изготви списъка съгласно Закона за прозрачност на досиетата "Епстийн", приет от Конгреса.
Докато част от включените лица имат добре документирани връзки с Епстийн, за други не е известно да са имали личен контакт с него.
Списъкът съдържа президенти, бизнес лидери и държавни служители, както и културни икони, които вече не са живи, като Принцеса Даяна, Елвис Пресли и Майкъл Джексън.
Споменати са и личности, които и преди са били свързвани с Епстийн, включително президентът Доналд Тръмп, Бил Клинтън, бившият съветник на Тръмп Стив Банън, бившият юридически съветник на Белия дом Кати Рюмлър и милиардерът предприемач Лес Уекснър.
Нови имена и различен контекст
Писмото до Конгреса включва и нови известни личности - част от които са били споменати единствено в новинарски статии или бюлетини и не изглежда да имат пряка връзка с Епстийн или комуникация с него.
"Имената се появяват в документите, публикувани по силата на закона, в най-различен контекст. Например някои лица са имали обширна директна електронна кореспонденция с Епстийн или Максуел, докато други са споменати само в част от документ (включително в медийни публикации), който на пръв поглед не е свързан със случаите на Епстийн и Максуел", се казва в писмото на министерството.
Критики от страна на законодатели
Конгресменът Ро Кхана, съавтор на закона, довел до публикуването на документите, заяви, че министерството "умишлено размътва водата относно това кой е бил хищник и кой просто е споменат в електронно писмо", като публикува списък с над 300 души.
Републиканката Нанси Мейс, открит съюзник на жертвите на Епстийн, разкритикува министерството в публикация в социалните мрежи в събота вечер, твърдейки, че "в оповестения тази вечер списък липсват имена".
Спорове около редактирането на информация
Както и в предишни писма до Конгреса, министерството изброява основания за заличаване на информация в документите, които надхвърлят изискванията на закона, приет от Конгреса.
Сред тях са документи, отразяващи вътрешни обсъждания, работни материали и поверителна комуникация между адвокат и клиент.
Ведомството е подложено на сериозни критики от страна на жертвите на Епстийн и членове на Конгреса заради непоследователното заличаване на имена и детайли в милионите публикувани документи.
Някои конгресмени, които са разгледали нередактирани версии на документите, по-късно заявиха, че Министерството на правосъдието защитава влиятелни мъже, което ги е подтикнало да разкрият допълнителни имена в досиетата.
Майстор на образа: Как Путин се превърна в основна политическа марка на Москва
С детска книжка за младши капитани "България Еър" зарадва най-малките пътници за втора поредна година
100 години от раждането на Мерилин Монро: Иконата на киното, модата и красотата
Без коли и каравани върху дюните на "Крапец-Север" това лято
Шест лица на стреса: Как реагират лидерите под напрежение
Страдате от умора и ниска мотивация – проверете си хомоцистеина
6 полезни междинни закуски за стабилна енергия
Генитален пролапс - защо се получава и как се лекува?
7-сантиметрови мравки някога са бродили по Земята
В Слънчевата система може да е съществувала още една планета: Къде е изчезнала?
Марс – най-странните и изумителни факти за Червената планета
Слънцето не е задължително: Учени откриха условия за живот на тези луни
Какво време ни очаква в сряда?
С детска книжка за младши капитани „България Еър“ зарадва най-малките пътници за втора поредна година
Проливният дъжд наводни пътища и къщи във Варненско
Наградиха победителите във финалите на Ученическите игри по хандбал и баскетбол за V-VII клас (СНИМКИ)
Арх. Венелин Марков е новият председател на ЕСУТ към Община Варна
Еврото печели позиции в световните финанси, но остава далеч зад долара
Енергийната криза ще продължи много по-дълго от войната в Иран
БНБ внесе в бюджета 281 млн. евро
Делът на UniCredit в Commerzbank ще се увеличи до над 34%